| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Biura rachunkowe ujawnią dane o klientach

Biura rachunkowe ujawnią dane o klientach

Podmioty gospodarcze prowadzące księgi rachunkowe będą musiały przekazywać informacje o klientach dokonujących podejrzanych transakcji.

Sejm uchwalił zmiany do ustawy z dnia 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł oraz o przeciwdziałaniu finansowaniu terroryzmu (Dz. U. z 2003 r. Nr 153, poz. 1505, z późn. zm.). Chodzi o nowelizację ustawy z dnia 7 maja 2009 r.

Zakres ustawy określa zasady oraz tryb przeciwdziałania praniu pieniędzy, przeciwdziałania finansowaniu terroryzmu, stosowania szczególnych środków ograniczających przeciwko osobom, grupom i podmiotom. Określa również obowiązki podmiotów uczestniczących w obrocie finansowym w zakresie gromadzenia i przekazywania informacji.

Nowe przepisy nakładają na podmioty zajmujące się prowadzeniem ksiąg rachunkowych obowiązek rejestrowania niektórych transakcji klientów. Dotyczy to transakcji związanych ze środkami pieniężnymi pochodzącymi z nieujawnionych źródeł. Informacje o tych transakcjach biura będą przekazywać Generalnemu Inspektorowi Informacji Finansowej.

Oprócz podmiotów zajmujące się prowadzeniem ksiąg rachunkowych do informowania o podejrzanych transakcjach zobligowane będą również m.in.: banki, instytucje finansowe, NBP, instytucje pieniądza elektronicznego, firmy inwestycyjne, zagraniczne osoby prawne, fundusze inwestycyjne, towarzystwa funduszy inwestycyjnych, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, notariusze, podmioty prowadzące działalność kantorową, fundacje i stowarzyszenia. Jak również przedsiębiorcy, przyjmujący płatności za towary w gotówce o wartości równej lub przekraczającej równowartość 15 tys. euro.

Zmiany w tym zakresie podyktowane są koniecznością dostosowania regulacji krajowych do dyrektywy Parlamentu Europejskiego w sprawie przeciwdziałania korzystaniu z systemu finansowego w celu prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu.

Ustawa wchodzi w życie w dwa tygodnie od publikacji w Dzienniku Ustaw. Teraz trafiła do Senatu.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Odzyskaj.info

Odszkodowania i wypadki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »