| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Biura rachunkowe ujawnią dane o klientach

Biura rachunkowe ujawnią dane o klientach

Podmioty gospodarcze prowadzące księgi rachunkowe będą musiały przekazywać informacje o klientach dokonujących podejrzanych transakcji.

Sejm uchwalił zmiany do ustawy z dnia 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł oraz o przeciwdziałaniu finansowaniu terroryzmu (Dz. U. z 2003 r. Nr 153, poz. 1505, z późn. zm.). Chodzi o nowelizację ustawy z dnia 7 maja 2009 r.

Zakres ustawy określa zasady oraz tryb przeciwdziałania praniu pieniędzy, przeciwdziałania finansowaniu terroryzmu, stosowania szczególnych środków ograniczających przeciwko osobom, grupom i podmiotom. Określa również obowiązki podmiotów uczestniczących w obrocie finansowym w zakresie gromadzenia i przekazywania informacji.

Nowe przepisy nakładają na podmioty zajmujące się prowadzeniem ksiąg rachunkowych obowiązek rejestrowania niektórych transakcji klientów. Dotyczy to transakcji związanych ze środkami pieniężnymi pochodzącymi z nieujawnionych źródeł. Informacje o tych transakcjach biura będą przekazywać Generalnemu Inspektorowi Informacji Finansowej.

Oprócz podmiotów zajmujące się prowadzeniem ksiąg rachunkowych do informowania o podejrzanych transakcjach zobligowane będą również m.in.: banki, instytucje finansowe, NBP, instytucje pieniądza elektronicznego, firmy inwestycyjne, zagraniczne osoby prawne, fundusze inwestycyjne, towarzystwa funduszy inwestycyjnych, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, notariusze, podmioty prowadzące działalność kantorową, fundacje i stowarzyszenia. Jak również przedsiębiorcy, przyjmujący płatności za towary w gotówce o wartości równej lub przekraczającej równowartość 15 tys. euro.

Zmiany w tym zakresie podyktowane są koniecznością dostosowania regulacji krajowych do dyrektywy Parlamentu Europejskiego w sprawie przeciwdziałania korzystaniu z systemu finansowego w celu prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu.

Ustawa wchodzi w życie w dwa tygodnie od publikacji w Dzienniku Ustaw. Teraz trafiła do Senatu.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Łukasik

Prawnik, doktorant

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK