| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Organizacje dobroczynne chcą charytatywnych SMS-ów bez VAT

Organizacje dobroczynne chcą charytatywnych SMS-ów bez VAT

20 największych organizacji dobroczynnych w Polsce, zrzeszonych w koalicji "Charytatywny SMS bez VAT" chce, by takie SMS-y nie były obciążone 22-proc. podatkiem, który trafia na konto fiskusa. Domagają się wydania korzystnej dla nich interpretacji prawa podatkowego.

Obecnie każdy "charytatywny" SMS (czyli SMS, z którego dochód jest przeznaczony na rzecz organizacji dobroczynnych) jest obciążony 22-procentowym podatkiem VAT. W efekcie organizacje otrzymują nie kwotę, którą zapłacił za wiadomość użytkownik telefonu, ale kwotę pomniejszoną o podatek.

Jak wskazują doradcy podatkowi z PricewaterhouseCoopers, którzy w ramach programu usług pro bono udzielają merytorycznego wsparcia koalicji, jeżeli darczyńca za pomocą wysyłanego SMS-a przekazuje wybranej organizacji kwotę 5 zł, to do obdarowanej organizacji trafia nieco ponad 4 zł. Natomiast prawie 1 zł darowizny w formie podatku VAT zasila budżet państwa.

Koalicja wystąpiła do dyrektorów izb skarbowych w Warszawie, Katowicach i Bydgoszczy z wnioskami o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych. Ci odpowiedzieli, że fundacje nie spełniają wymogów formalnych, w związku z tym nie mogą otrzymać interpretacji przepisów podatkowych.

"Niezwłocznie skorzystaliśmy z przysługującego nam środka prawnego: wnieśliśmy zażalenie, wskazując, że organizacje jak najbardziej odpowiadają ustawowemu pojęciu "osób zainteresowanych" w sprawie interpretacji. Na odpowiedź władze skarbowe mają dwa miesiące" - poinformowała partner w dziale doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers, Katarzyna Czarnecka-Żochowska.

Z informacji PwC wynika, że wysyłanie charytatywnych SMS-ów staje się coraz popularniejszym sposobem wspierania inicjatyw dobroczynnych. W 2002 roku z metody tej korzystało 4 proc., a w 2007 - aż 26,3 proc. darczyńców. W grę wchodzą niebagatelne kwoty.

Tylko w ciągu ubiegłego roku na rzecz największych organizacji darczyńcy przekazali 22,4 mln złotych, a z tej kwoty fiskus zabrał aż 4 044 084 złote.

"Jesteśmy przekonani, ze budżet państwa nie powinien korzystać z hojności ludzi, którzy w odruchu solidarności z potrzebującymi - przekazują darowiznę (...) za pomocą nowoczesnych środków przekazu: telefonii komórkowej czy linii typu audiotele" - napisali przedstawiciele organizacji dobroczynnych w liście otwartym zamieszczonym na internetowej stronie koalicji www.smsbezvat.pl.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Siwek

Specjalista Home broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK