| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Pracownik zapłaci podatek od wynagrodzenia

Pracownik zapłaci podatek od wynagrodzenia

Dochody otrzymane od zagranicznej firmy znajdującej się na liście krajów stosujących tzw. szkodliwą konkurencję podatkową (raje podatkowe), podlegają opodatkowaniu także w Polsce – wynika z orzeczenia NSA.

W podniesionej sprawie podatnik w roku 2002 nie uzyskał żadnych przychodów w Polsce, jednocześnie jednak otrzymywał wynagrodzenie za pracę wykonywaną w tym okresie na stanowisku kapitana statku morskiego, świadczonej na podstawie umowy o pracę zawartej za pośrednictwem zagranicznego przedsiębiorstwa, mającego swoją siedzibę w Norwegii.

Zdaniem organów skarbowych firma, z którą umową związał się podatnik, działała jedynie jako zarządzająca w imieniu i na rzecz zatrudniającego go armatora z siedzibą poza Unią Europejską - na Bermudach. Należy zaznaczyć, że w 2002 roku Polskę i Bermudy nie łączyła umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania , co więcej Bermudy znajdują się na liście krajów stosujących tzw. szkodliwą konkurencję podatkową, potocznie zwanych „rajami podatkowymi”.

W związku z powyższym organy podatkowe uznały, że wskutek braku dowodów na uiszczenie podatku od wynagrodzenia podatnika z tytułu wykonywanej pracy, należny podatek należy pobrać w Polsce. Podatnik zaskarżył decyzję do sądu administracyjnego argumentując swoje stanowisko tym, że w jego ocenie zatrudniające go przedsiębiorstwo miało miejsce zarządu na terytorium Norwegii, a nie na Bermudach oraz jest to miejsce faktycznego zarządu, gdzie podejmowane były kluczowe dla przedsiębiorstwa decyzje.

Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę podatnika, podatnik zaskarżył więc wyrok WSA do NSA, zgodnie z trybem instancyjnym.

NSA podzielił stanowisko sądu wojewódzkiego. W jego ocenie skarżący nie podważył ustalenia , że miejsce faktycznego zarządu będącego jego pracodawcą znajdowało się na Bermudach.

Konkludując omawiany wyrok potwierdza dotychczasową linię orzeczniczą sądów administracyjnych - miejsce faktycznego zarządu w przedłożonej sprawie pozostaje bez znaczenia.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 13 sierpnia 2009 r. (sygnatura II FSK 470/08) w kwestii przychodów z pracy najemnej w związku z miejscem faktycznego zarządu.

Maciej Szulikowski

Radca Prawny i Partner Zarządzający

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Doradztwa Podatkowego Marcin Pietrusiński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK