| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Pracownik zapłaci podatek od wynagrodzenia

Pracownik zapłaci podatek od wynagrodzenia

Dochody otrzymane od zagranicznej firmy znajdującej się na liście krajów stosujących tzw. szkodliwą konkurencję podatkową (raje podatkowe), podlegają opodatkowaniu także w Polsce – wynika z orzeczenia NSA.

W podniesionej sprawie podatnik w roku 2002 nie uzyskał żadnych przychodów w Polsce, jednocześnie jednak otrzymywał wynagrodzenie za pracę wykonywaną w tym okresie na stanowisku kapitana statku morskiego, świadczonej na podstawie umowy o pracę zawartej za pośrednictwem zagranicznego przedsiębiorstwa, mającego swoją siedzibę w Norwegii.

Zdaniem organów skarbowych firma, z którą umową związał się podatnik, działała jedynie jako zarządzająca w imieniu i na rzecz zatrudniającego go armatora z siedzibą poza Unią Europejską - na Bermudach. Należy zaznaczyć, że w 2002 roku Polskę i Bermudy nie łączyła umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania , co więcej Bermudy znajdują się na liście krajów stosujących tzw. szkodliwą konkurencję podatkową, potocznie zwanych „rajami podatkowymi”.

W związku z powyższym organy podatkowe uznały, że wskutek braku dowodów na uiszczenie podatku od wynagrodzenia podatnika z tytułu wykonywanej pracy, należny podatek należy pobrać w Polsce. Podatnik zaskarżył decyzję do sądu administracyjnego argumentując swoje stanowisko tym, że w jego ocenie zatrudniające go przedsiębiorstwo miało miejsce zarządu na terytorium Norwegii, a nie na Bermudach oraz jest to miejsce faktycznego zarządu, gdzie podejmowane były kluczowe dla przedsiębiorstwa decyzje.

Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę podatnika, podatnik zaskarżył więc wyrok WSA do NSA, zgodnie z trybem instancyjnym.

NSA podzielił stanowisko sądu wojewódzkiego. W jego ocenie skarżący nie podważył ustalenia , że miejsce faktycznego zarządu będącego jego pracodawcą znajdowało się na Bermudach.

Konkludując omawiany wyrok potwierdza dotychczasową linię orzeczniczą sądów administracyjnych - miejsce faktycznego zarządu w przedłożonej sprawie pozostaje bez znaczenia.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 13 sierpnia 2009 r. (sygnatura II FSK 470/08) w kwestii przychodów z pracy najemnej w związku z miejscem faktycznego zarządu.

Maciej Szulikowski

Radca Prawny i Partner Zarządzający

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Błotnicki

Of Counsel jednej z warszawskich kancelarii prawniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK