| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > W 2010 roku przedsiębiorcy odprowadzą niższe składki do ZUS

W 2010 roku przedsiębiorcy odprowadzą niższe składki do ZUS

W tym roku osoby prowadzące własne firmy będą odprowadzać co miesiąc niższe składki na ubezpieczenia społeczne w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Wysokość składek na ZUS jest ustalana raz do roku. Zależy od wysokości prognozy przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, które w 2010 roku wynosi 3 146,00 zł.

Nową, niższą podstawę wymiaru składek dla osób prowadzących działalność gospodarczą, osób z nimi współpracujących, twórców, artystów oraz osób wykonujących wolny zawód, stanowi kwota 1 887,60 zł (60 proc. prognozy przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia). Stąd od 1 stycznia osoby te zapłacą składki w wysokości:

368,46 zł - na ubezpieczenie emerytalne,

113,26 zł - na ubezpieczenie rentowe,

46,25 zł - na ubezpieczenie chorobowe,

46,25 zł - na Fundusz Pracy.

Zobacz wysokość składek dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą >>

Stopa procentowa składek na ubezpieczenie wypadkowe jest zróżnicowana dla poszczególnych płatników składek i ustalana samodzielnie w zależności od poziomu zagrożeń zawodowych i skutków tych zagrożeń. Wynosi ona od 0,67% do 3,33% podstawy wymiaru.

Z kolei nieco wyższe składki do ZUS w stosunku do roku ubiegłego odprowadzą osoby rozpoczynające działalność gospodarczą, korzystające z preferencyjnej podstawy wymiaru, która  od 1 stycznia 2010 r. wynosi 395,10 zł. Jest to spowodowane wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę do kwoty 1 317 zł.

reklama

Autor:

Źródło:

Mojafirma.infor.pl

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Okurowski

Specjalista od nowoczesnych technologii zarówno samochodowych jak domowych. Wyjątkowy znawca nawigacji samochodowych, systemów multimedialnych, car audio i aplikacji mobilnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »