| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Fiskus zabiera podatnikom zwrócony z zagranicy PIT

Fiskus zabiera podatnikom zwrócony z zagranicy PIT

Zapłacony za granicą podatek można odliczyć od polskiego podatku dochodowego. Jeśli podatnik odzyska zagraniczny podatek, będzie musiał wykazać go przed fiskusem. Za nieujawnienie zwróconego podatku w zeznaniu grożą sankcje karne skarbowe.

Również ona podkreśla, że będzie to miało znaczenie, jedynie gdy otrzymujemy zwrot z kraju, z którym metoda unikania podwójnego opodatkowania to proporcjonalne odliczenie. Joanna Narkiewicz-Tarłowska przypomina, że w przypadku umowy przewidującej do rozliczeń metodę wyłączenia z progresją dochód z pracy wykonywanej za granicą jest wyłączony z opodatkowania w Polsce i jedynie wzięty pod uwagę przy ustalaniu tzw. efektywnej stopy procentowej mającej zastosowanie do dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce (jeśli takie posiadamy). Wysokość podatku zapłaconego za granicą nie ma wpływu na rozliczenia podatkowe w Polsce. W związku z tym otrzymanie zwrotu tego podatku nie będzie miało wpływu na rozliczenia z polskim fiskusem. Natomiast w przypadku otrzymania zwrotu podatku z kraju, z którym obowiązuje niekorzystna metoda proporcjonalnego odliczenia, zwrócony podatek, który wcześniej odliczyliśmy od podatku należnego w Polsce w ramach tej metody, należy doliczyć do podatku w zeznaniu podatkowym składanym za rok, w którym otrzymaliśmy zwrot.

- Nie dokonujemy w takiej sytuacji korekty wcześniejszego zeznania, tylko dopłacamy ten podatek wraz z zeznaniem za rok, w którym nastąpił zwrot - podpowiada Joanna Narkiewicz-Tarłowska.

Także Joanna Aleksiejczuk, konsultant w MDDP Doradztwo Podatkowe, podkreśla, że zwrócony podatek zagraniczny wykażemy w polskim PIT tylko wtedy, gdy we wcześniejszych rozliczeniach pomniejszył on polski podatek. Co istotne, zwrotu zagranicznego podatku nie należy rozpatrywać w kategoriach dochodu uzyskanego przez podatnika - zdarzenie to należy utożsamiać z nadpłaconym przez podatnika zobowiązaniem podatkowym, nie zaś z uzyskanym dochodem.

Przy okazji omawiania kwestii zwrotu zagranicznego podatku należy także pamiętać, iż podatnik, który zataił przed fiskusem fakt otrzymania zwrotu podatku z zagranicy i nie rozliczył go w polskim zeznaniu podatkowym, może się liczyć z karą finansową ze strony polskich urzędów skarbowych.

Odpowiedzialność karna

Jeżeli podatnik nie wykaże zwróconego podatku z zagranicy w polskiej deklaracji, to może dojść do powstania zaległości podatkowej. Michał Zdyb, partner podatkowy w ATAC Audytorzy i Partnerzy, tłumaczy, że będzie to skutkować obowiązkiem zapłaty odsetek za zwłokę. Brak rozliczenia w Polsce zwrotu zagranicznej nadpłaty podatku może spowodować również wystąpienie odpowiedzialności podatnika na gruncie przepisów karnych skarbowych. Najczęściej oznacza to ukaranie grzywną.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kawałko

Prawnik.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »