| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak zaoszczędzić na amortyzacji

Jak zaoszczędzić na amortyzacji

Amortyzacja ujęta w księgach rachunkowych na podstawie ustawy o rachunkowości może być ustalona z uwzględnieniem stawek wynikających w przepisów podatkowych, wówczas amortyzacja księgowa będzie zgodna z amortyzacją podatkową. Jeżeli w planie amortyzacji zostaną przyjęte stawki odbiegające od stawek zawartych w przepisach podatkowych, to amortyzacja księgowa będzie różnić się od amortyzacji podatkowej. Jeśli więc podatnik wpisze do kosztów uzyskania przychodu amortyzację ustaloną na podstawie przepisów ustawy o rachunkowości, to w tej części, w której są one niezgodne z przepisami podatkowymi, musi uznać ten odpis jako niestanowiący kosztu uzyskania przychodu.
Tab. 10. Odpis amortyzacyjny a umorzeniowy
Amortyzacja podatkowa to amortyzacja uznawana za koszt uzyskania przychodu przez przepisy podatkowe. Amortyzacja podatkowa stanowi koszt uzyskania przychodu tylko wtedy, gdy jest obliczona według zasad określonych w prawie podatkowym. Amortyzację podatkową ogranicza zakres dozwolonych odpisów amortyzacyjnych poprzez ustawowe ustalenie stawek amortyzacyjnych. Ten rodzaj amortyzacji służy zupełnie innemu celowi niż amortyzacja bilansowa. Jest wyrazem polityki fiskalnej państwa, a celem tej polityki jest przecież pozyskiwanie dochodów budżetowych. Podmiot rozliczający się z fiskusem respektuje przepisy podatkowe, także te dotyczące amortyzacji. Oznacza to, że musi przestrzegać stawek i metody amortyzacji podatkowej, a te nie są tak dowolne, jak w przypadku prawa bilansowego.
Stawka amortyzacyjna wyraża wielkość zużycia środków trwałych przypadającą na dany rok. Obliczana jest na podstawie okresu użytkowania środka trwałego lub rozmiarów pracy przez niego wykonanej. Wielkość rocznej amortyzacji środka trwałego, tym samym jego stawka amortyzacyjna, uzależniona jest od przyjętej metody amortyzacji. Stawka amortyzacji np. 20% oznacza, że w ciągu kolejnych 12 miesięcy amortyzacja wyniesie 20% wartości początkowej. Wobec tego miesięczna rata amortyzacji wyniesie 1/12 z 20% czyli 1,66% wartości początkowej środka trwałego. Podatnicy mogą zdecydować o naliczaniu amortyzacji: miesięcznie, kwartalnie lub rocznie.
Zasady amortyzacji bilansowej
Odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych od środka trwałego dokonujemy drogą systematycznego, planowego rozłożenia jego wartości początkowej na ustalony okres amortyzacji. Rozpoczęcie amortyzacji następuje nie wcześniej niż po przyjęciu środka trwałego do używania, a jej zakończenie – nie później niż z chwilą zrównania wartości odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych z wartością początkową środka trwałego lub przeznaczenia go do likwidacji, sprzedaży lub stwierdzenia jego niedoboru, z ewentualnym uwzględnieniem przewidywanej przy likwidacji ceny sprzedaży netto pozostałości środka trwałego. Przy ustalaniu okresu amortyzacji i rocznej stawki amortyzacyjnej uwzględnia się okres ekonomicznej użyteczności środka trwałego, na określenie którego wpływają w szczególności:

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sadkowski i Wspólnicy

Sadkowski i Wspólnicy Spółka Komandytowa - to kancelaria prawna z dwunastoletnim doświadczeniem na rynku.  Ponad siedemdziesięcioosobowy zespół kancelarii tworzą doświadczeni radcy prawni, adwokaci i doradcy podatkowi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK