| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Pakiety medyczne - trzeba skorygować deklaracje PIT-4R

Pakiety medyczne - trzeba skorygować deklaracje PIT-4R

Pracodawca, który nie pobrał i nie wpłacił podatku od abonamentu medycznego, powinien skorygować deklarację PIT-4R, odprowadzić zaległy podatek z odsetkami za zwłokę oraz skorygować informację PIT-11.

Ministerstwo Finansów powołując się na przepisy ustawy o PIT niezmiennie stoi na stanowisku, iż pracodawca jest obowiązany do doliczenia do przychodu pracownika wartości faktycznie otrzymanych przez pracownika świadczeń, w tym usług medycznych, stosując w tym celu ceny zakupu usługi. Z kolei dla pracodawców wydatki związane z wykupieniem abonamentów medycznych stanowią koszt podatkowy.

Podjęta 24 maja 2010 r. uchwała NSA (sygn. akt II FPS 1/10) ostatecznie rozwiewa wątpliwości co do poprawności tego wielokrotnie prezentowanego stanowiska zarówno przez MF, jak i przez organy podatkowe, że wartość zindywidualizowanych abonamentów medycznych zakupionych przez pracodawcę dla pracowników jest przychodem ze stosunku pracy, podlegającym opodatkowaniu. Abonament medyczny stanowi bowiem nieodpłatne świadczenie, a przychód z tego tytułu powstaje w momencie otrzymania uprawnienia do korzystania z usług medycznych (abonamentu medycznego), a nie w momencie skorzystania z konkretnej usługi medycznej.

W związku z powyższym MF wyjaśnia, iż pracodawca, który nie dopełnił tego obowiązku, czyli nie pobrał i nie wpłacił podatku od świadczenia z tytułu abonamentu medycznego, zobowiązany jest do skorygowania deklaracji PIT-4R i odprowadzenia zaległego podatku dochodowego na rachunek właściwego organu podatkowego wraz z odsetkami za zwłokę oraz skorygowania informacji PIT-11.

Nie dopełnienie tego obowiązku skutkować będzie wszczęciem postępowania podatkowego i wydaniem przez organ podatkowy, na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej, decyzji o odpowiedzialności podatkowej płatnika. Należy dodać, że nie zwalnia to podatnika z obowiązku wykazania w zeznaniu podatkowym wszystkich swoich dochodów podlegających opodatkowaniu. Obowiązek ten ciąży na podatniku również, gdy podatek nie został pobrany przez płatnika, a podatnik posiadał wiedzę o wszystkich uzyskanych przez siebie dochodach. W przypadku niewykazania w zeznaniu podatkowym wszystkich dochodów podatnik ma możliwość skorygowania zeznania podatkowego za lata, w których nie wykazał dochodu, w tym przypadku świadczenia z tytułu abonamentu medycznego. Korekta zeznania będzie polegała na uwzględnieniu w nim dochodu uzyskanego z tego tytułu.

Odpowiedzialność za zobowiązanie podatkowe ustaje po upływie okresu przedawnienia tego zobowiązania, czyli z upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności.

Adam Kuchta

www.ksiegowosc.infor.pl

Narzędzia księgowego

reklama

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agata Bajek

Starszy Specjalista ds. Projektów HR - Grupa Tempo S.C.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »