| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Chiny wprowadzają dodatkowe podatki nakładane na zagraniczne przedsiębiorstwa

Chiny wprowadzają dodatkowe podatki nakładane na zagraniczne przedsiębiorstwa

Chińskie władze podejmują kolejne działania mające na celu ujednolicenie podatków obciążających zarówno chińskie przedsiębiorstwa, jak również zagraniczne przedsiębiorstwa prowadzące działalność w Chinach. Na zagraniczne przedsiębiorstwa zostały od 1 grudnia nałożone podatek infrastrukturalny i podatek edukacyjny.

Od połowy lat '80 zagraniczne przedsiębiorstwa i przedsiębiorstwa z udziałem kapitału zagranicznego były zwolnione z opodatkowania podatkiem infrastrukturalnym i podatkiem edukacyjnym. Zwolnienie zostało wprowadzone w ramach preferencyjnego systemu podatkowego, którego zadaniem było zachęcenie zagranicznych przedsiębiorców do inwestowania w Chinach.

Obecnie chiński rząd wprowadza stopniowo ujednolicony system podatkowy. Pierwszym działaniem w celu unifikacji systemu podatkowego było wprowadzenie 2 lata temu takich samych stawek podatku dochodowego od osób prawnych dla przedsiębiorców krajowych, jak i zagranicznych.

Stawki podatku infrastrukturalnego wynoszą 7% w przypadku dużych miast, 5% w mniejszych miastach i 1% w pozostałych miejscowościach, podczas gdy podatek edukacyjny  wynosi 3 % podatku obrotowego przedsiębiorstwa.

Uważa się, że obciążenia podatkowe nałożone na zagraniczne przedsiębiorstwa z tytułu podatku infrastrukturalnego i podatku edukacyjnego nie będą znaczące w porównaniu do innych podatków nakładanych na zagraniczne przedsiębiorstwa prowadzące działalność w Chinach i nie spowodują ograniczenia zagranicznych inwestycji.

Joanna Sidor

prawnik

www.taxnews.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Kasprzak

Doktor nauk prawnych, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Pracowała w Departamencie Prawnym Głównego Inspektoratu Pracy, autorka licznych publikacji w wiodących polskich wydawnictwach prawniczych. Doradca prawny w kancelariach prawnych, wykładowca akademicki, prezes zarządu ANTERIS Fundacji Pomocy Prawnej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK