| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VAT w imporcie - zasady opodatkowania, terminy i warunki rozliczania podatku, dokumentowanie i ewidencjonowanie

VAT w imporcie - zasady opodatkowania, terminy i warunki rozliczania podatku, dokumentowanie i ewidencjonowanie

Import towarów i usług: Nowa ustawa o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004 r. wniosła duże zmiany w zakresie zasad opodatkowania importu towarów i usług. Przede wszystkim zmianie uległy same definicje, z których wynika, że z importem towarów będziemy mieli do czynienia w momencie przywozu towarów do Polski z terytorium państwa trzeciego, a więc niewchodzącego w skład Wspólnoty Europejskiej. Natomiast za import usług uznamy usługi świadczone przez podatników VAT z Unii Europejskiej oraz spoza niej na rzecz krajowych, tj. polskich usługobiorców.

Jednocześnie ust. 13 tego samego art. 113 mówi, że zwolnień, o których mowa w ust. 1 i 9, nie stosuje się do importu towarów i usług. Jeśli więc podatnik zwolniony podmiotowo dokona przywozu towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium Polski, to obowiązek podatkowy i konieczność uiszczenia podatku z tytułu importu powstanie u tego podatnika.
W którym momencie należy opodatkować transakcje importu towarów
Zgodnie z art. 19 ust. 7 ustawy o VAT obowiązek podatkowy w imporcie towarów powstaje z chwilą powstania długu celnego. Ustawodawca zawarł jednak w omawianej ustawie znaczące wyjątki od tej zasady, które uzależniają moment powstanie obowiązku podatkowego od rodzaju procedury celnej, którą objęte są sprowadzane towary. W przypadku objęcia towarów procedurą celną: uszlachetniania czynnego w systemie ceł zwrotnych, odprawy czasowej z częściowym zwolnieniem od należności celnych przywozowych, przetwarzania pod kontrola celną – obowiązek podatkowy powstaje z chwilą objęcia tych towarów tą procedurą.
Jeżeli natomiast import towarów objęty jest procedurą celną: składu celnego, odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem od należności celnych przywozowych, uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń, tranzytu, a od towarów tych pobierane są opłaty wyrównawcze lub opłaty o podobnym charakterze i nie powstaje jednocześnie dług celny – obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wymagalności tych opłat.
Obowiązek podatkowy w imporcie towarów powstaje z chwilą powstania długu celnego, dlatego jeśli taki dług nie powstaje i towary nie są objęte specjalnymi procedurami, to nie występuje obowiązek podatkowy w VAT z tytułu importu towarów.
Za import towarów należy również uznać wniesienie aportem towarów z zagranicy.
Aporty, czyli wkłady niepieniężne do spółek prawa handlowego, mogą przybierać różną formę: rzeczy ruchomych, nieruchomości, a także praw majątkowych, wierzytelności. Jeżeli więc podatnik sprowadzi w formie aportu towary, jest zobowiązany naliczyć od tego importu podatek VAT.
Korzystnym rozwiązaniem dla podatników, jakie daje ustawa o VAT, jest możliwość odliczenia podatku VAT zapłaconego na granicy w związku z wnoszonym aportem. Na rozwiązanie takie wskazuje treść przepisu art. 88 ust. 3 pkt 4 ustawy o VAT, zgodnie z którym zakaz odliczania podatku VAT nie dotyczy podatku od importu towarów oraz od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów stanowiących wkłady niepieniężne (aporty) do spółek handlowych. W związku z tym podatnik ma prawo do odliczenia podatku VAT od importu towarów stanowiących wkłady niepieniężne do spółek handlowych, oczywiście po spełnieniu wszystkich przewidzianych przy tym warunków określonych przez ustawodawcę.
reklama

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Robert Ratajczak

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »