| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VAT w imporcie - zasady opodatkowania, terminy i warunki rozliczania podatku, dokumentowanie i ewidencjonowanie

VAT w imporcie - zasady opodatkowania, terminy i warunki rozliczania podatku, dokumentowanie i ewidencjonowanie

Import towarów i usług: Nowa ustawa o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004 r. wniosła duże zmiany w zakresie zasad opodatkowania importu towarów i usług. Przede wszystkim zmianie uległy same definicje, z których wynika, że z importem towarów będziemy mieli do czynienia w momencie przywozu towarów do Polski z terytorium państwa trzeciego, a więc niewchodzącego w skład Wspólnoty Europejskiej. Natomiast za import usług uznamy usługi świadczone przez podatników VAT z Unii Europejskiej oraz spoza niej na rzecz krajowych, tj. polskich usługobiorców.

Podatnik ma prawo do odliczenia podatku VAT zapłaconego na granicy w związku z aportem wnoszonym do spółki handlowej.
Podobnie jak przy wnoszeniu w formie aportu towarów, również za import towarów można uznać przekazanie przedmiotu przez kontrahenta zagranicznego z państwa trzeciego w ramach umowy użyczenia, ponieważ import jest czynnością faktycznego przywozu, niezależnie od istnienia bądź nie tytułu prawnego. Czy podatek należny, który importer polski musi zapłacić na granicy, w momencie przywozu tego towaru w ramach umowy użyczenia na teren Rzeczypospolitej Polskiej, stanowi jednocześnie u tego podatnika podatek naliczony podlegający odliczeniu? W moim przekonaniu tak, ponieważ stanowi to typowy import towarów, przy którym podatnik ma obowiązek zapłacić VAT na granicy, a zgodnie z zasadą podatek VAT należny zapłacony na granicy ulega automatycznie przekształceniu w podatek naliczony do odliczenia.
Przykład 1
Polska spółka zajmująca się produkcją suwaków do odzieży oraz suwaków przemysłowych, z uwagi na zbyt duże koszty, jakie musiałaby ponieść w przypadku dokonania zakupu specjalnej maszyny do obróbki suwaków przemysłowych, w ramach umowy użyczenia zawartej z kontrahentem z Rosji sprowadziła maszynę do Polski. Na granicy polska spółka zapłaciła podatek VAT z tytułu importu tej maszyny, który następnie na podstawie właściwych dokumentów celnych odliczyła w stosownym terminie.
Transakcja importu towarów może być również przeprowadzona między stronami w wyniku zawartej umowy komisu, z uwzględnieniem wszelkich jej postanowień. Umowa komisu charakteryzuje się tym, że przyjmujący zlecenie, czyli komisant, zobowiązuje się za odpowiednim wynagrodzeniem do kupna lub sprzedaży rzeczy ruchomych na rachunek zlecającego (komitenta), lecz w imieniu własnym. Należy przy tym dodać, że na podstawie obecnie obowiązujących przepisów ustawy o VAT umowa komisu traktowana jest na równi z dostawą towarów.
W ramach umowy komisu, którą traktuje się jako dostawę towarów, komisant dokonuje kupna lub sprzedaży na rachunek komitenta, ale w imieniu własnym.
Przy tego typu umowach komisant, występujący w tym przypadku jako importer, jest obowiązany do obliczenia i wykazania w zgłoszeniu celnym kwot podatku VAT oraz podatku akcyzowego z uwzględnieniem obowiązujących stawek podatkowych. Oczywiście jest on również zobowiązany do zapłaty podatku VAT wykazanego w zgłoszeniu celnym, uiszczenia cła, jak też dopełnienia wszelkich formalności wobec organu celnego przed wprowadzeniem towaru na polski obszar celny. Podatek wykazany i zapłacony na granicy przez komisanta z tytułu importowanych przez niego towarów jest dla niego podatkiem naliczonym, natomiast wydanie towaru na rzecz komitenta stanowi krajową dostawę towarów. Jeżeli komitent wpłaci zaliczkę dla komisanta, to czynność ta na podstawie przepisów ustawy o VAT będzie opodatkowana podatkiem VAT, bez względu na wysokość tej zaliczki. Potwierdzenie tego stwierdzenia znajdziemy w art. 19 ust. 11 ustawy o VAT, zgodnie z którym jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Takie rozwiązanie ustawodawca przewidział dla dostawy w kraju.

Polecamy artykuły

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Koronczok

Sprzedaż Internetowa24

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK