| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmiany w VAT od 1 lipca - nowelizacja ustawy opublikowana

Zmiany w VAT od 1 lipca - nowelizacja ustawy opublikowana

W środę 29 czerwca opublikowano nowelizację ustawy o VAT. Ma ona dostosować przepisy polskiej ustawy o VAT do regulacji unijnych. Nowe przepisy obowiązują od 1 lipca 2011 r.

1 lipca wejdzie w życie rozporządzenie wykonawcze Rady EU oznaczone numerem 282/2011. Zastąpi ono dotychczasowy akt tej rangi o numerze 1777/2005, pochodzący jeszcze z 2005 r. Rozporządzenie reguluje wiele niezwykle istotnych zagadnień, jak np. określanie statusu podatnika, ustalanie miejsca świadczenia usług i dostaw towarów, definicje siedziby i stałego miejsca prowadzenia działalności.

 

Od 1 lipca 2011 roku ważne zmiany w VAT>>>>

 

Przepisy rozporządzenia można stosować w Polsce bezpośrednio tj. nie wymagają one wdrożenia do krajowego prawodawstwa. Mimo to, polski prawodawca zdecydował się znowelizować ustawę o VAT tak, aby była zgodna z przepisami rozporządzenia unijnego. Wprowadzono również zmiany mające na celu wyeliminowanie niektórych wątpliwości interpretacyjnych. Zmiany w ustawie o VAT wprowadza ustawa z 9 czerwca 2011 r. zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników płatników oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. Nr 134, poz.780).

 

Co się zmieni

 

Ustawa nowelizująca:

 

- dostosowuje polskie przepisy do nowych rozwiązań unijnych (określa status podatnika, ustala miejsce świadczenia usług i dostaw towarów, definiuje siedzibę i stałe miejsce prowadzenia działalności);

 

- doprecyzowuje katalog odpadów przetwarzalnych, co ma wyeliminować nieprawidłowości w obrocie złomem;

 

- wprowadza uproszczenia w rozliczeniach w walucie obcej - ma ta związek z organizacją przez Polskę turnieju piłkarskiego EURO 2012;

 

- ułatwia rejestrację i sposób rozliczania podatku przez przedsiębiorców zagranicznych wykonujących okazjonalne przewozy autokarowe na terytorium Polski.

 

Zmiany wprowadzane nowelizacją obowiązują zasadniczo od 1 lipca 2011 r.

 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego

Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »