| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmiany w VAT od 1 lipca - nowelizacja ustawy opublikowana

Zmiany w VAT od 1 lipca - nowelizacja ustawy opublikowana

W środę 29 czerwca opublikowano nowelizację ustawy o VAT. Ma ona dostosować przepisy polskiej ustawy o VAT do regulacji unijnych. Nowe przepisy obowiązują od 1 lipca 2011 r.

1 lipca wejdzie w życie rozporządzenie wykonawcze Rady EU oznaczone numerem 282/2011. Zastąpi ono dotychczasowy akt tej rangi o numerze 1777/2005, pochodzący jeszcze z 2005 r. Rozporządzenie reguluje wiele niezwykle istotnych zagadnień, jak np. określanie statusu podatnika, ustalanie miejsca świadczenia usług i dostaw towarów, definicje siedziby i stałego miejsca prowadzenia działalności.

 

Od 1 lipca 2011 roku ważne zmiany w VAT>>>>

 

Przepisy rozporządzenia można stosować w Polsce bezpośrednio tj. nie wymagają one wdrożenia do krajowego prawodawstwa. Mimo to, polski prawodawca zdecydował się znowelizować ustawę o VAT tak, aby była zgodna z przepisami rozporządzenia unijnego. Wprowadzono również zmiany mające na celu wyeliminowanie niektórych wątpliwości interpretacyjnych. Zmiany w ustawie o VAT wprowadza ustawa z 9 czerwca 2011 r. zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników płatników oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. Nr 134, poz.780).

 

Co się zmieni

 

Ustawa nowelizująca:

 

- dostosowuje polskie przepisy do nowych rozwiązań unijnych (określa status podatnika, ustala miejsce świadczenia usług i dostaw towarów, definiuje siedzibę i stałe miejsce prowadzenia działalności);

 

- doprecyzowuje katalog odpadów przetwarzalnych, co ma wyeliminować nieprawidłowości w obrocie złomem;

 

- wprowadza uproszczenia w rozliczeniach w walucie obcej - ma ta związek z organizacją przez Polskę turnieju piłkarskiego EURO 2012;

 

- ułatwia rejestrację i sposób rozliczania podatku przez przedsiębiorców zagranicznych wykonujących okazjonalne przewozy autokarowe na terytorium Polski.

 

Zmiany wprowadzane nowelizacją obowiązują zasadniczo od 1 lipca 2011 r.

 

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK