| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Amortyzacja zespołów komputerowych - wybrane zagadnienia

Amortyzacja zespołów komputerowych - wybrane zagadnienia

Jak amortyzować części peryferyjne komputera? Kiedy wydatek na komputer można zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu? Jak amortyzować nowe fabrycznie komputery?

2) poddane będą szybkiemu postępowi technicznemu, ponieważ zastosowano w nich złożone systemy komputerowe – możliwość zastosowania współczynnika podwyższającego 2,0.
Podatnik musi wybrać okoliczności do zastosowania jednego współczynnika i nie może jednocześnie podwyższyć stawki jednym i równocześnie drugim współczynnikiem.
Obniżenie stawki
Obniżenie stawek polega na tym, iż podatnicy mogą obniżać podstawowe stawki podane w Wykazie stawek amortyzacyjnych. Zmiany stawki dokonuje się począwszy od miesiąca, w którym środek trwały został wprowadzony do ewidencji, albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego. Podatnik sam decyduje, czy obniżyć stawkę amortyzacyjną danego środka trwałego oraz o jaką wartość przy obowiązku zachowania dopuszczalnych terminów wprowadzenia tej obniżki. W przepisie podatkowym nie ma mowy o rezygnacji z obniżenia stawki, ale jest mowa o zmianach stawki, co wskazuje, iż istnieje możliwość kolejnych zmian w ramach obniżki, np. w jednym roku zastosowano współczynnik obniżający 0,2, a w następnym 0,5. Zdaniem autora, w tym zakresie istnieje również możliwość takiej zmiany stawki, która spowoduje powrót do stawki podstawowej. W przeszłości taka możliwość również istniała (występowało jedynie ograniczenie obniżki do wysokości współczynnika 0,5), a w aspekcie celowościowym zmiany zmierzały do uelastycznienia zasad, a nie wprowadzenia dodatkowych rygorów.
Możliwość obniżania stawek amortyzacyjnych wydaje się na pozór mało interesująca, jednak w określonych okolicznościach może być wykorzystana jako jeden z ważnych instrumentów polityki podatkowej. Podatnik może w okresie straty podatkowej, np. w okresie ponoszenia znacznych wydatków lub na początku działalności, zaplanować obniżone stawki amortyzacyjne i dokonywać odpowiednich korekt tej obniżki albo powrócić do podstawowych stawek, tj. wyższych kosztów podatkowych w okresie osiągania dochodów, a tym samym odpowiednio wpływać na wysokość straty podatkowej lub dochodu do opodatkowania. Również w celu uzyskania odpowiedniej zdolności kredytowej podatnik może obniżać roczne stawki amortyzacyjne w dowolnej wysokości, ograniczając tym samym koszty swojej działalności.
Metoda degresywna
Degresywną metodę amortyzacji można stosować jedynie w przypadku niektórych maszyn i urządzeń, w tym zespołów komputerowych. Stawka amortyzacji ulega podwyższeniu współczynnikiem nie wyższym niż 2, a w niektórych przypadkach 3. W przeciwieństwie do amortyzacji liniowej, gdzie podstawa naliczania odpisów amortyzacyjnych jest stała, przy amortyzacji degresywnej w każdym kolejnym roku amortyzacja naliczana jest od coraz mniejszej podstawy (pomniejszonej o dokonane w latach ubiegłych odpisy amortyzacyjne).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Malinowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK