| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > ETS zadecyduje czy zapłacimy akcyzę za samochody

ETS zadecyduje czy zapłacimy akcyzę za samochody

O tym, czy sprowadzając samochód z krajów Unii Europejskiej musimy płacić akcyzę, zdecyduje Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Na zadanie pierwszego pytania prejudycjalnego (wstępnego) zdecydował się wczoraj Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w sprawie jednego ze skarżących, który sprowadził samochód osobowy z UE.

Podatnik w czerwcu 2004 r. zapłacił ponad 800 zł akcyzy. Podatek uiścić musiał, bo nie mógłby zarejestrować samochodu. Wkrótce po tym zażądał jego zwrotu uznając, że został on pobrany niesłusznie. Organy celne w obu instancjach jednak na zwrot się nie zgodziły.

Spór trafił na wokandę WSA. Skarżący powoływał się bezpośrednio na sprzeczność polskich przepisów dotyczących akcyzy z przepisami Unii oraz na zasadę bezpośredniości stosowania przepisów unijnych. W jego ocenie polskie przepisy naruszają naczelną zasadę niedyskryminowania produktów w obrocie między krajami członkowskimi. Skarżący podkreślał, że podatek akcyzowy jest opłatą dodatkową za rejestrację samochodu i ma podobny skutek do zakazanego w UE cła.

Przedstawiciele organów celnych bronili się wskazując, że zakaz dotyczy tylko produktów zharmonizowanych. W zakresie towarów niezharmonizowanych państwa członkowskie mają swobodę w kształtowaniu polityki fiskalnej. Sporne przepisy nie zostały zakwestionowane ani przez ETS, ani przez Trybunał Konstytucyjny. Nie zostały też uchylone i organy muszą je stosować.

WSA doszedł do przekonania, że zaistniały istotne wątpliwości co do zgodności polskiej ustawy z prawem europejskim. Dlatego postanowił skierować do ETS pytanie, czy ustawa z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. nr 29, poz. 257 z późn. zm.) i przepisy wykonawcze do niej zgodne są z traktatem ustanawiającym UE w zakresie nakładającym na polskich podatników obowiązek zapłaty podatku akcyzowego przed pierwszą rejestracją samochodu sprowadzanego z UE.

Jak podkreślił sąd, sprawa jest o tyle skomplikowana, że Polska wprowadziła obowiązek zapłaty akcyzy na każdy niezarejestrowany w RP samochód, bez względu na to, gdzie jest kupiony. Zauważył też, że podatki rejestracyjne w różnej formie funkcjonują w krajach UE. Brak jest harmonizacji w tym zakresie i państwa członkowskie mają swobodę w jego kształtowaniu, ale muszą respektować zasady traktatu.

I właśnie orzeczenie ETS ma rozstrzygnąć wszelkie wątpliwości w tym zakresie.

Sygn. akt III SA/Wa679/05

Aleksandra Tarka

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Jolanta Ptasińska

Doradca podatkowy, prawnik. Prowadzi kancelarię podatkową.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK