| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatki dochodowe. Przeniesienie działalności za granicę

Podatki dochodowe. Przeniesienie działalności za granicę

W przypadku zmiany "rezydencji podatkowej", bez względu na to, czy podatnik stał się rezydentem kraju lub terytorium zaliczonego do tzw. rajów podatkowych, czy innego kraju, będzie podlegać obowiązkowi podatkowemu w Polsce od tych dochodów, które osiągane są na jej terytorium - wyjaśniło Ministerstwo Finansów.

Podatnicy, którzy mają siedzibę lub zarząd na terytorium Polski, podlegają obowiązkowi podatkowemu w kraju od całości swoich dochodów – i bez względu na miejsce ich osiągania. Wynika to z art. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.). Przepis ten oznacza, że podatnik, który zmierza do zmiany swojej „rezydencji podatkowej”, przestanie być uznawany za podlegającego nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, jeżeli przeniesie swoją siedzibę lub miejsce zarządu do innej jurysdykcji podatkowej – wyjaśniło Ministerstwo Finansów. Przeniesienie „rezydencji podatkowej” wiązać się więc będzie w praktyce z likwidacją spółki w Polsce. W takim przypadku trzeba spełnić obowiązki dokumentacyjne i informacyjne. Chodzi o poinformowanie urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik właściwy ze względu na miejsce siedziby lub zarządu podatnika, wykreślenie z rejestru spółek handlowych itd.

WARTO WIEDZIEĆ

Przeniesienie „rezydencji podatkowej” wiązać się będzie w praktyce z likwidacją spółki w Polsce. W takim przypadku trzeba spełnić m.in. obowiązki dokumentacyjne i informacyjne.

Warto też pamiętać o obowiązkach podatkowych, które mogą powstać w związku z likwidacją spółki w Polsce. Otóż wspólnicy spółki podlegać będą opodatkowaniu w zakresie dochodu z tytułu umorzenia udziałów (akcji) spółki oraz wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej. Zgodnie natomiast z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wspólnicy podlegają opodatkowaniu od przychodów z tytułu podziału majątku likwidowanej spółki, na zasadach określonych w tej ustawie.

W przypadku zmiany „rezydencji podatkowej”, bez względu na to, czy podatnik stał się rezydentem kraju lub terytorium zaliczonego do tzw. rajów podatkowych, czy innego kraju, będzie podlegać obowiązkowi podatkowemu w Polsce od tych dochodów, które osiągane są na jej terytorium.

Jak wyjaśniło Ministerstwo Finansów, fakt „emigracji” za granicę nie powoduje ustania obowiązków podatkowych podatników, którzy wciąż prowadzą działalność gospodarczą w Polsce lub osiągają dochody z innych źródeł położonych na terytorium Polski.

Krzysztof Tomaszewski
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Artur Przyszło

Specjalista z dziedziny rachunkowości budżetowej. Absolwent studiów doktoranckich Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Pracował w jednym z głównych urzędów centralnych w departamencie nadzoru i kontroli. Czynny zawodowo główny księgowy w państwowej jednostce budżetowej. Wykładowca akademicki i doświadczony trener szkoleń z zakresu tematyki szeroko rozumianych finansów publicznych i rachunkowości budżetowej. Ponadto realizuje projekty szkoleniowe i doradcze w sferze przedsiębiorstw w zakresie Pracowniczej Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej oraz Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Przeprowadza zleconą kontrolę jednostek sektora finansów publicznych w zakresie prawidłowości ich funkcjonowania pod względem wprowadzonych procedur kontroli zarządczej, polityki rachunkowości, a także prawidłowego ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych w księgach rachunkowych. Posiada certyfikat Ministra Finansów uprawniający do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Autor artykułów w prasie branżowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK