| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatki dochodowe. Przeniesienie działalności za granicę

Podatki dochodowe. Przeniesienie działalności za granicę

W przypadku zmiany "rezydencji podatkowej", bez względu na to, czy podatnik stał się rezydentem kraju lub terytorium zaliczonego do tzw. rajów podatkowych, czy innego kraju, będzie podlegać obowiązkowi podatkowemu w Polsce od tych dochodów, które osiągane są na jej terytorium - wyjaśniło Ministerstwo Finansów.

Podatnicy, którzy mają siedzibę lub zarząd na terytorium Polski, podlegają obowiązkowi podatkowemu w kraju od całości swoich dochodów – i bez względu na miejsce ich osiągania. Wynika to z art. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.). Przepis ten oznacza, że podatnik, który zmierza do zmiany swojej „rezydencji podatkowej”, przestanie być uznawany za podlegającego nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, jeżeli przeniesie swoją siedzibę lub miejsce zarządu do innej jurysdykcji podatkowej – wyjaśniło Ministerstwo Finansów. Przeniesienie „rezydencji podatkowej” wiązać się więc będzie w praktyce z likwidacją spółki w Polsce. W takim przypadku trzeba spełnić obowiązki dokumentacyjne i informacyjne. Chodzi o poinformowanie urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik właściwy ze względu na miejsce siedziby lub zarządu podatnika, wykreślenie z rejestru spółek handlowych itd.

WARTO WIEDZIEĆ

Przeniesienie „rezydencji podatkowej” wiązać się będzie w praktyce z likwidacją spółki w Polsce. W takim przypadku trzeba spełnić m.in. obowiązki dokumentacyjne i informacyjne.

Warto też pamiętać o obowiązkach podatkowych, które mogą powstać w związku z likwidacją spółki w Polsce. Otóż wspólnicy spółki podlegać będą opodatkowaniu w zakresie dochodu z tytułu umorzenia udziałów (akcji) spółki oraz wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej. Zgodnie natomiast z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wspólnicy podlegają opodatkowaniu od przychodów z tytułu podziału majątku likwidowanej spółki, na zasadach określonych w tej ustawie.

W przypadku zmiany „rezydencji podatkowej”, bez względu na to, czy podatnik stał się rezydentem kraju lub terytorium zaliczonego do tzw. rajów podatkowych, czy innego kraju, będzie podlegać obowiązkowi podatkowemu w Polsce od tych dochodów, które osiągane są na jej terytorium.

Jak wyjaśniło Ministerstwo Finansów, fakt „emigracji” za granicę nie powoduje ustania obowiązków podatkowych podatników, którzy wciąż prowadzą działalność gospodarczą w Polsce lub osiągają dochody z innych źródeł położonych na terytorium Polski.

Krzysztof Tomaszewski
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Jeleń

Radca prawny LL.M.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK