| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Co grozi za złożenie deklaracji PIT po terminie

Co grozi za złożenie deklaracji PIT po terminie

Jak zwykle z końcem kwietnia upływa termin na złożenie rocznej deklaracji PIT. Podatnikom, którzy nie złożyli w terminie swojego zeznania grozi grzywna.

- Jeżeli z naszego zeznania wynika podatek do zapłaty, spóźnienie w złożeniu zeznania oznacza konieczność uiszczenia w urzędzie skarbowym odsetek za każdy dzień zwłoki w zapłacie należnego podatku. Te odsetki zmieniają się i są uzależnione od stóp procentowych ogładzanych przez NBP. Biorąc pod uwagę wysokość odsetek jakie obowiązywały w ostatnich latach, można przyjąć, że kształtują się mniej więcej na poziomie 12-14 proc. Z uwzględnieniem zasad szczególnych, które mogą modyfikować wysokość odsetek w przypadku np. zgłoszenia prawnie skutecznej korekty zeznania podatkowego, gdzie odsetki są mniejsze - reasumuje Rafał Sidorowicz.


Jest szansa na uniknięcie kary


Jeżeli podatnik dopełni wszystkich obowiązków wobec fiskusa, może uniknąć odpowiedzialności za wykroczenie skarbowe. Nie podlega bowiem karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe osoba, która po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomiła o tym organ podatkowy, ujawniając istotne okoliczności przestępstwa lub wykroczenia skarbowego. Przepisy Kodeksu karnego skarbowego przewidują instytucję tzw czynnego żalu. Polega ona na tym, że nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe osoba, która złożyła korektę deklaracji wraz z uzasadnieniem przyczyny korekty i zapłaciła zaległy podatek wraz z odsetkami.

Ulga internetowa w rozliczeniu rocznym

Jak prawidłowo rozliczyć roczny PIT za 2012 r.

 

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Zarzeczny

PR & Account Executive

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK