| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowy wzór formularza PIT-2K

Nowy wzór formularza PIT-2K

Od 21 listopada 2013 r. obowiązuje nowy wzór oświadczenia o wysokości wydatków związanych z inwestycją służącą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych - PIT-2K. Nowy wzór formularza PIT-2K ma zastosowanie do zeznań podatkowych o wysokości dochodu (przychodu) uzyskanego od 1 stycznia 2013 r.


Formularz PIT-2K - nowy wzór


Nowy wzór PIT-2K wprowadza
rozporządznie ministra finansów z dnia 3 października 2013 r. w sprawie wzoru oświadczenia o wysokości wydatków związanych z inwestycją służącą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1288). W związku z powyższym traci moc dotychczasowe rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 9 listopada 2011 r. w sprawie wzoru oświadczenia o wysokości wydatków związanych z inwestycją służącą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych (Dz. U. Nr 252, poz. 1516).

Zobacz: Wzór nowego formularza PIT-2K (7)


Co się zmieniło w PIT-2K


Zmiana wzoru PIT-2K dotyczy następujących elementów:

1) podstawy prawnej - zaktualizowano dziennik promulgacyjny tekstu jednolitego ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;

2) w części A zrezygnowano z pozycji przeznaczonych do podawania przez podatnika (część A.l.) i małżonka (część A.2.) danych adresowych. Tego rodzaju informacje zawiera zeznanie podatkowe, do którego dołączane jest oświadczenie PIT-2K wraz z PIT/D. Przy obecnej obsłudze zeznań podatkowych przez systemy informatyczne urzędów skarbowych brak jest uzasadnienia do ponownego podawania tych danych w oświadczeniu PIT-2K. Konsekwencją powyższego jest zmiana tytułu części A z „Dane identyfikacyjne i aktualny adres zamieszkania" na "Dane identyfikacyjne" oraz zmiana numeracji dalszych pozycji formularza oraz treści opisów odwołujących się do zmienionych pozycji;

Zmiany w podatkach dochodowych od 1 stycznia 2014 r.

3) w części B zrezygnowano z treści oświadczenia o znajomości przepisów Kodeksu karnego skarbowego o odpowiedzialności za podanie danych niezgodnych z rzeczywistością. Po dokonaniu analizy zasadności zamieszczania we wzorach formularzy podatkowych zapisów dotyczących tej odpowiedzialności stwierdzono, iż żaden przepis nie uzależnia odpowiedzialności karnej za podanie danych niezgodnych z rzeczywistością od złożenia oświadczenia o znajomości tych przepisów. Z uwagi jednak na fakt, iż zamieszczanie stosownych klauzul można traktować jako przejaw zasady lojalności organów państwowych wobec obywatela, zdecydowano o zastąpieniu dotychczasowego oświadczenia o znajomości przepisów Kodeksu karnego skarbowego stosownym pouczeniem informującym o odpowiedzialności przewidzianej w tym kodeksie. Konsekwencją powyższego jest zmiana tytułu części B z „Oświadczenie i podpis podatnika/małżonka/pełnomocnika" na „Podpis podatnika/małżonka/pełnomocnika" oraz dodanie na końcu formularza pouczenia informującego, że za podanie nieprawdy lub zatajenie prawdy i przez to narażenie podatku na uszczuplenie grozi odpowiedzialność przewidziana w Kodeksie karnym skarbowym.

Nowe formularze PIT 2013 / 2014

Zapraszamy na forum o podatkach

Nowy wzór (PIT-2K(7)) stosuje się do zeznań podatkowych o wysokości dochodu (przychodu) uzyskanego od 1 stycznia 2013 r.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Kozłowska

Radca prawny, adwokat, specjalista z zakresu prawa gospodarczego, cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK