| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowy wzór formularza PIT-2K

Nowy wzór formularza PIT-2K

Od 21 listopada 2013 r. obowiązuje nowy wzór oświadczenia o wysokości wydatków związanych z inwestycją służącą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych - PIT-2K. Nowy wzór formularza PIT-2K ma zastosowanie do zeznań podatkowych o wysokości dochodu (przychodu) uzyskanego od 1 stycznia 2013 r.


Formularz PIT-2K - nowy wzór


Nowy wzór PIT-2K wprowadza
rozporządznie ministra finansów z dnia 3 października 2013 r. w sprawie wzoru oświadczenia o wysokości wydatków związanych z inwestycją służącą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1288). W związku z powyższym traci moc dotychczasowe rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 9 listopada 2011 r. w sprawie wzoru oświadczenia o wysokości wydatków związanych z inwestycją służącą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych (Dz. U. Nr 252, poz. 1516).

Zobacz: Wzór nowego formularza PIT-2K (7)


Co się zmieniło w PIT-2K


Zmiana wzoru PIT-2K dotyczy następujących elementów:

1) podstawy prawnej - zaktualizowano dziennik promulgacyjny tekstu jednolitego ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;

2) w części A zrezygnowano z pozycji przeznaczonych do podawania przez podatnika (część A.l.) i małżonka (część A.2.) danych adresowych. Tego rodzaju informacje zawiera zeznanie podatkowe, do którego dołączane jest oświadczenie PIT-2K wraz z PIT/D. Przy obecnej obsłudze zeznań podatkowych przez systemy informatyczne urzędów skarbowych brak jest uzasadnienia do ponownego podawania tych danych w oświadczeniu PIT-2K. Konsekwencją powyższego jest zmiana tytułu części A z „Dane identyfikacyjne i aktualny adres zamieszkania" na "Dane identyfikacyjne" oraz zmiana numeracji dalszych pozycji formularza oraz treści opisów odwołujących się do zmienionych pozycji;

Zmiany w podatkach dochodowych od 1 stycznia 2014 r.

3) w części B zrezygnowano z treści oświadczenia o znajomości przepisów Kodeksu karnego skarbowego o odpowiedzialności za podanie danych niezgodnych z rzeczywistością. Po dokonaniu analizy zasadności zamieszczania we wzorach formularzy podatkowych zapisów dotyczących tej odpowiedzialności stwierdzono, iż żaden przepis nie uzależnia odpowiedzialności karnej za podanie danych niezgodnych z rzeczywistością od złożenia oświadczenia o znajomości tych przepisów. Z uwagi jednak na fakt, iż zamieszczanie stosownych klauzul można traktować jako przejaw zasady lojalności organów państwowych wobec obywatela, zdecydowano o zastąpieniu dotychczasowego oświadczenia o znajomości przepisów Kodeksu karnego skarbowego stosownym pouczeniem informującym o odpowiedzialności przewidzianej w tym kodeksie. Konsekwencją powyższego jest zmiana tytułu części B z „Oświadczenie i podpis podatnika/małżonka/pełnomocnika" na „Podpis podatnika/małżonka/pełnomocnika" oraz dodanie na końcu formularza pouczenia informującego, że za podanie nieprawdy lub zatajenie prawdy i przez to narażenie podatku na uszczuplenie grozi odpowiedzialność przewidziana w Kodeksie karnym skarbowym.

Nowe formularze PIT 2013 / 2014

Zapraszamy na forum o podatkach

Nowy wzór (PIT-2K(7)) stosuje się do zeznań podatkowych o wysokości dochodu (przychodu) uzyskanego od 1 stycznia 2013 r.

Narzędzia księgowego

reklama

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »