| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ulga budowlana w 2014 r.

Ulga budowlana w 2014 r.

Od 2014 r. istotnie zmienią się zasady korzystania z ulgi budowalnej. Dlatego, planując remont lub budowę domu warto zakupić materiały budowlane jeszcze w grudniu. Dzięki temu w okresie kolejnych 5 lat (do końca 2018 r.) będzie można ubiegać się o zwrot części poniesionych wydatków na dotychczasowych, korzystniejszych zasadach.

Jakie warunki należy spełnić


Zwrot części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych jest dokonywany na podstawie wniosku złożonego w urzędzie skarbowym. Do wniosku tego należy załączyć kopie faktur dokumentujących poniesione wydatki.

Nie wszystkie faktury będą jednak stanowiły podstawę do ubiegania się o zwrot części poniesionych wydatków na dotychczasowych zasadach. Dlatego też, przed złożeniem wniosku o zwrot, otrzymane faktury należy każdorazowo zweryfikować pod kątem:

- daty wystawienia faktury,

- nabywcy wskazanego na fakturze,

- opisu wyrobu wskazanego na fakturze.

Podstawę do skorzystania z ulgi budowalnej na dotychczas obowiązujących zasadach stanowić bowiem będą wyłącznie faktury:

- wystawione do końca bieżącego roku,

- wystawione dla osoby fizycznej, która będzie ubiegać się o zwrot części poniesionych wydatków,

- dokumentujące zakup ściśle określonych materiałów budowalnych (objętych wykazem ogłoszonym przez Ministra Infrastruktury w drodze obwieszczenia z dnia 3 września 2010 r.).

Moment powstania obowiązku podatkowego w 2014 r.


Co się zmieni od 2014 r.


Wydatki na zakup materiałów budowalnych w związku z remontem mieszkania lub domu, poniesione po Nowym Roku, nie będą podlegały zwrotowi. Ulga budowlana na nowych zasadach nie będzie już bowiem obejmowała wydatków związanych z remontem (z ulgi będzie można skorzystać wyłącznie w odniesieniu do budowy, nadbudowy, rozbudowy lub przebudowy).

Ponadto, skorzystanie z ulgi będzie uzależnione od spełnienia dodatkowych warunków - wprowadzono limity powierzchni użytkowej (co do zasady, 75m2 dla lokalu mieszkalnego i 100 m2 dla domu jednorodzinnego) oraz ograniczenie wiekowe beneficjenta ulgi (36 lat).

Po zmianach, wniosek o zwrot części poniesionych wydatków będzie można złożyć tylko raz (dotychczas, o zwrot można było się ubiegać wielokrotnie, nie częściej jednak niż raz w roku).

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

Justyna Kowalik, doradca podatkowy, starszy konsultant w Accreo Tax & Legal

reklama

Aktualizacja: 23.06.2014

Autorzy:

Zdjęcia


Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Kosińska

ekspert rynku nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »