| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > OFE wybrało niespełna 40 tysięcy osób

OFE wybrało niespełna 40 tysięcy osób

Do końca lipca 2014 roku Polacy mają czas na wybór gdzie mają być gromadzone ich składki na przyszłe emerytury. Mają wybór - ZUS i OFE, albo tylko ZUS. Dotychczas OFE wybrało niespełna 40 tysięcy osób.


Pobierz: WZÓR OŚWIADCZENIA O PRZEKAZANIU SKŁADKI DO OFE


Polecamy:
INFORLEX.PL Księgowość i Kadry


Na razie OFE wybrało niespełna 40 tysięcy osób - poinformował prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Zbigniew Derdziuk. Zważywszy, że uprawnionych jest 14 milionów, jest to niewiele - podkreśla.


Oświadczenie o chęci zostania w OFE


Na dokonanie wyboru jednak każdy ubezpieczony ma czas do końca lipca. Zbigniew Derdziuk dodał, że oświadczenie o chęci bycia w OFE można złożyć bezpośrednio w każdej terenowej jednostce ZUS-u, przesłać pocztą bądź elektronicznie. Ważne, by pod oświadczeniem umieścić swój podpis, bo najczęstszym błędem ubezpieczonych jest brak tego podpisu. Samo oświadczenie i inne informacje można zaś znaleźć zarówno w placówkach ZUS-u jak i stronach internetowych Zakładu, a także na stronach ministerstwa finansów, resortu pracy i polityki społecznej oraz Komisji Nadzoru Finansowego.

Zdecyduj o swojej składce emerytalnej. OFE czy ZUS?

Prezes Derdziuk przypomniał, że do OFE, jeśli ktoś zdecyduje się na bycie w Funduszu, będzie odprowadzane 2,92 procent podstawy wymiaru składki na przyszłą emeryturę.


Wybierający ZUS nie muszą nic deklarować


4,38 procent podstawy będzie zaś trafiało na subkonto w ZUS-ie. Jeśli zaś zdecydujemy się na pozostanie w ZUS-ie na subkonto odprowadzane będzie 7,3 procent podstawy wymiaru naszej składki emerytalnej. Osoby chcące pozostać w ZUS-ie nie muszą nic robić.

Jeśli nie złożą deklaracji do któregoś z trzynastu Otwartych Funduszy Emerytalnych, cała ich emerytalna składka będzie odprowadzana do ZUS-u.

Emerytury 2014 - zmiany od 1 lutego

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Łomozik

Dyplomowany konsultant feng shui

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK