| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowe wzory formularzy PCC-3 i PCC-3/A

Nowe wzory formularzy PCC-3 i PCC-3/A

Od 1 września 2014 r. zmianie ulegną wzory formularzy w podatku od czynności cywilnoprawnych - deklaracji PCC-3 oraz informacji PCC-3/A. Zmiany przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie sposobu pobierania i zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zobacz: Wzory formularzy podatkowych

W obecnym stanie prawnym za pomocą środków komunikacji elektronicznej składana jest jedynie deklaracja w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC-3). Brak jest natomiast możliwości złożenia w tej formie załączników - informacji o pozostałych podatnikach (PCC-3/A). Oznacza to, że w przypadku, gdy obowiązek podatkowy z tytułu dokonania czynności ciąży na kilku podmiotach, albo stronach umowy zamiany albo wspólnikach spółki cywilnej - solidarnie zobowiązanych do zapłaty podatku - brak jest możliwości złożenia deklaracji za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Dlatego, aby umożliwić także tym podatnikom składanie za pomocą internetu deklaracji PCC-3 oraz informacji PCC-3/A, niezbędne jest wprowadzenie ich nowych wzorów.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

Opodatkowanie PCC zmiany umowy spółki

Projektowane zmiany mają więc na celu określenie wzorów formularzy, tak aby na podstawie danych w nich zawartych mogło nastąpić powiązanie deklaracji podatkowych z odpowiadającymi im załącznikami składanymi odrębnie przez solidarnie zobowiązanych podatników.

Proponuje się, aby powiązanie deklaracji PCC-3 i informacji PCC-3/A nastąpiło przez wykazanie w załącznikach do deklaracji PCC-3 składanych przez kolejnych podatników kwoty należnego podatku. Obecnie kwota ta jest wykazywana jedynie w deklaracji PCC-3. Jej powtórzenie, zgodnie z nowym wzorem PCC-3/A, jednoznacznie potwierdzi tożsamość zobowiązania, za którego zapłatę odpowiadają solidarnie z podatnikiem składającym PCC-3, pozostali podatnicy składający PCC-3/A.

Samochód w firmie - zmiany od 1 kwietnia 2014

Zapisz się na nasz newsletter

 

Projektowane zmiany umożliwią więc podatnikom składanie deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych za pomocą środków komunikacji elektronicznej i przetwarzanie ich za pośrednictwem systemu e-Podatki, którego uruchomienie planuje się z dniem 1 września 2014 r.

Opodatkowanie PCC przy przekształceniu spółki z o.o. w spółkę osobową

Zapraszamy na forum Księgowość

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Gałecki

Ekspert w zakresie ekonomii i prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK