| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowe wzory formularzy PCC-3 i PCC-3/A

Nowe wzory formularzy PCC-3 i PCC-3/A

Od 1 września 2014 r. zmianie ulegną wzory formularzy w podatku od czynności cywilnoprawnych - deklaracji PCC-3 oraz informacji PCC-3/A. Zmiany przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie sposobu pobierania i zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zobacz: Wzory formularzy podatkowych

W obecnym stanie prawnym za pomocą środków komunikacji elektronicznej składana jest jedynie deklaracja w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC-3). Brak jest natomiast możliwości złożenia w tej formie załączników - informacji o pozostałych podatnikach (PCC-3/A). Oznacza to, że w przypadku, gdy obowiązek podatkowy z tytułu dokonania czynności ciąży na kilku podmiotach, albo stronach umowy zamiany albo wspólnikach spółki cywilnej - solidarnie zobowiązanych do zapłaty podatku - brak jest możliwości złożenia deklaracji za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Dlatego, aby umożliwić także tym podatnikom składanie za pomocą internetu deklaracji PCC-3 oraz informacji PCC-3/A, niezbędne jest wprowadzenie ich nowych wzorów.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

Opodatkowanie PCC zmiany umowy spółki

Projektowane zmiany mają więc na celu określenie wzorów formularzy, tak aby na podstawie danych w nich zawartych mogło nastąpić powiązanie deklaracji podatkowych z odpowiadającymi im załącznikami składanymi odrębnie przez solidarnie zobowiązanych podatników.

Proponuje się, aby powiązanie deklaracji PCC-3 i informacji PCC-3/A nastąpiło przez wykazanie w załącznikach do deklaracji PCC-3 składanych przez kolejnych podatników kwoty należnego podatku. Obecnie kwota ta jest wykazywana jedynie w deklaracji PCC-3. Jej powtórzenie, zgodnie z nowym wzorem PCC-3/A, jednoznacznie potwierdzi tożsamość zobowiązania, za którego zapłatę odpowiadają solidarnie z podatnikiem składającym PCC-3, pozostali podatnicy składający PCC-3/A.

Samochód w firmie - zmiany od 1 kwietnia 2014

Zapisz się na nasz newsletter

 

Projektowane zmiany umożliwią więc podatnikom składanie deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych za pomocą środków komunikacji elektronicznej i przetwarzanie ich za pośrednictwem systemu e-Podatki, którego uruchomienie planuje się z dniem 1 września 2014 r.

Opodatkowanie PCC przy przekształceniu spółki z o.o. w spółkę osobową

Zapraszamy na forum Księgowość

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Smaga Jaroszyński Spółka Adwokacka sp. j.

Obsługa prawna przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »