| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Temat: PCC

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu PCC. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące PCC.

Rejestr podatników inwestujących w kryptowaluty

Aktualizacja: 14.05.2018

Z końcem marca środowisko inwestorów obiegła informacja o działaniach fiskusa zmierzających do pozyskania danych klientów giełd, które pośredniczą w handlu wirtualnymi walutami opartymi na technologii blockchain. Resort finansów postanowił więc stworzyć rejestr podatników inwestujących w bitcoina i inne kryptowaluty. »

PCC od kryptowalut nie będzie pobierany

Aktualizacja: 20.04.2018

Wiceminister finansów Paweł Gruza poinformował, że nie będzie opodatkowania kryptowalut podatkiem od czynności cywilno-prawnych (PCC). Zaznaczył jednak, że resort finansów nie odstępuje od opodatkowania tego typu instrumentów i trwają prace legislacyjne w tej sprawie. »

Czy od handlu kryptowalutami trzeba płacić PCC?

Aktualizacja: 12.04.2018

Ministerstwo Finansów wystraszył uczestników rynku informacją o obowiązku uiszczania podatku PCC w zakresie obrotu i handlu cyfrowalutami. Oznacza to również składanie druków PCC-3 od każdej odbytej transakcji. W niektórych przypadkach są to nawet setki tysięcy tego typu operacji. Czy rzeczywiście od handlu kryptowalutami trzeba płacić podatek i składać druku PCC? »

Pożyczka w działalności gospodarczej – kiedy nie trzeba płacić PCC

Aktualizacja: 05.04.2018

Pożyczka udzielona w ramach działalności gospodarczej podlega co do zasady podatkowi od towarów i usług ale jest zwolniona z tego podatku na mocy art. art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT. W takiej sytuacji umowa pożyczki nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC). »

Przekształcenie spółki kapitałowej w spółkę osobową - niepodzielone zyski a PCC

Aktualizacja: 15.01.2018

Wystąpienie na dzień przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową niepodzielonych zysków ma wpływ na zwiększenie majątku spółki osobowej. Przejęcie majątku z tych zysków (czy to w ramach kapitału zapasowego czy to rezerwowego) przez powstałą w wyniku przekształcenia spółkę, stanowić będzie zwiększenie majątku spółki osobowej. »

Pożyczka w rodzinie - opodatkowanie PCC

Aktualizacja: 20.12.2017

Zawarcie umowy pożyczki powoduje obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Jednak jeżeli do tego typu transakcji dochodzi między krewnymi, zastosowanie może znaleźć zwolnienie przewidziane w ustawie o PCC. Czy wszystkie pożyczki od członków rodziny mogą z niego korzystać? Jakie warunki należy spełnić, by nie płacić PCC? »

Przekazanie zysku na kapitał zapasowy w spółce jawnej i komandytowej a PCC

Aktualizacja: 11.12.2017

Budowanie wartości firmy oraz generowanie zysków są podstawowymi celami działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy mają swobodę wyboru formy prowadzenia działalności gospodarczej. Podatnicy mogą prowadzić działalność gospodarczą w formie spółek osobowych, do których zalicza się spółki jawne i komandytowe. Przyjrzyjmy się zatem, czy przekazanie zysku na kapitał zapasowy w spółce jawnej i komandytowej będzie skutkowało powstaniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). »

Sprzedaż udziałów w spółce a opodatkowanie PCC w Polsce

Aktualizacja: 20.09.2017

W obecnych realiach gospodarczych zdarzają się są sytuacje, w których sprzedaż udziałów w polskiej spółce jest dokonywana pomiędzy podmiotami zagranicznymi. Możliwe jest także, że polski podmiot nabędzie udziały w spółce zagranicznej. Warto wskazać, w jakich przypadkach sprzedaż udziałów będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych w Polsce. »

Sankcyjny 20-proc. podatek za niezgłoszoną pożyczkę od rodziców

Aktualizacja: 06.09.2017

Dziecko, które pożyczyło pieniądze od rodziców, musi ten fakt zgłosić do urzędu skarbowego. Jeżeli tego nie zrobi, zapłaci sankcyjny 20-proc. podatek – tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. »

Skutki podatkowe zniesienia współwłasności nieruchomości

Aktualizacja: 24.08.2017

W przypadku decyzji o zniesieniu dotychczasowej współwłasności nieruchomości, należy mieć na uwadze, że nie zawsze będzie ono neutralne podatkowo. W związku z tym koniczne jest odpowiednie zaplanowanie sposobu przeprowadzenia transakcji, które nie spowoduje ujemnych konsekwencji finansowych. Istotne wpływ na wysokość opodatkowania ma bowiem właściwe ukształtowanie takiej transakcji pod względem prawnym, a przede wszystkim wybór sposobu zniesienia współwłasności. »

Udzielenie pożyczki przez podatnika VAT a podatek od czynności cywilnoprawnych

Aktualizacja: 21.08.2017

Osoba fizyczna, która decyduje się na zaciągnięcie pożyczki, zobowiązana jest do uiszczenia od jej wysokości 2% podatku. Określa to ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych. Ten sam dokument przewiduje również wyłączenia od tej zasady. Jednym z nich jest sytuacja, w której jedna ze stron tej czynności podlega podatkowi VAT, w związku z czym pożyczka jest zwolniona z PCC. Należy więc pamiętać, że dla ustalenia zasadności płacenia PCC, kluczowym aspektem jest to, czy choćby jedna ze stron transakcji podlega VAT, czy nie. »

Podatek od czynności cywilnoprawnych przy umowie o zniesienie współwłasności lub o dział spadku

Aktualizacja: 18.08.2017

Kwestia opodatkowania umowy o zniesienie współwłasności bądź też o dział spadku została unormowana w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych. W jaki sposób owe czynności zostały opodatkowane? »

Przekształcanie spółek a PCC

Aktualizacja: 10.08.2017

Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 15 maja 2017 r. opodatkowaniu PCC podlegają czynności prawne zmiany umowy spółki, polegające na przekształceniu spółki akcyjnej w spółkę jawną. Konsekwencje tej uchwały, także w odniesieniu do przekształceń innego rodzaju spółek handlowych, omawia Monika Wolska-Bryńska, radca prawny z Mariański Group. »

Rozwiązanie umowy dożywocia bez podatku od czynności cywilnoprawnych

Aktualizacja: 25.07.2017

Czynność prawna polegająca na rozwiązaniu umowy dożywocia oraz zwrotnym przeniesieniu własności nieruchomości na dożywotnika, jako nie wymieniona w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Natomiast opodatkowane PCC jest zawarcie umowy dożywocia. Taką wykładnię zaprezentował Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 13 lipca 2017 r. »

Sprzedaż altanki, drzew czy krzewów z ogródka działkowego bez PIT

Aktualizacja: 10.07.2017

Urząd skarbowy nie pobierze podatku dochodowego od osób fizycznych od zbycia altanki, drzew czy krzewów, jeśli od ich wzniesienia i zasadzenia minęło pół roku. Podatnicy, którzy już zapłacili PIT, będą mogli go odzyskać. »

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ratajczak Adwokaci

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK