| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Sprawy mogą ciągnąć się latami

Sprawy mogą ciągnąć się latami

Nowelizacja przepisów mających przeciwdziałać próbom obchodzenia prawa podatkowego ani nie wyjaśniła dotychczasowych wątpliwości, ani nie polepszyła sytuacji podatników. Zlikwidowano natomiast możliwość wstrzymania wykonania decyzji podatkowej z mocy prawa oraz zawieszono bieg przedawnienia na czas postępowania cywilnego. W efekcie oczekiwanie na rozstrzygnięcie może wydłużyć się o kilka lat.

Obowiązującej od 1 września tego roku regulacji dotyczącej obejścia prawa podatkowego trzeba szukać w dodanym do Ordynacji podatkowej artykule 199a. Tak jak poprzednio, organ podatkowy będzie mógł zamiast dosłownego brzmienia oświadczeń woli podatników brać pod uwagę ich zamiar i cel realizowanych przez nich czynności. Inaczej mówiąc, nie będzie musiał sugerować się nazwą umowy, ale jej treścią.
I tak urząd skarbowy może dojść do wniosku, że pod pozorem dokonania jednej czynności faktycznie zrealizowano inną. W takiej sytuacji określi skutki podatkowe z tej innej czynności. Dla przykładu, jeżeli uzna, że umowa darowizny jest faktycznie umową sprzedaży, to zastosuje przepisy podatkowe dotyczące tej ostatniej umowy. I wreszcie organ będzie miał prawo, a nawet obowiązek wystąpić do sądu powszechnego o ustalenie, czy dany stosunek prawny istniał czy nie. Stanie się tak, jeżeli na podstawie dowodów zgromadzonych w toku postępowania, w szczególności zeznań podatników, organ podatkowy będzie miał co do tego wątpliwości. Nowe uprawnienie przysługuje organom podatkowym i kontroli skarbowej.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Problem jednak w tym, że jeżeli organ zdecyduje się na postępowanie przed sądem powszechnym, sprawa może ciągnąć się latami. W dodatku podatnika pozbawiono możliwości wstrzymania wykonania decyzji z mocy prawa. Taka możliwość istniała do końca sierpnia. Teraz trzeba będzie złożyć wniosek i powołać się na ważny interes lub przedstawić odpowiednie zabezpieczenie.
Niech nie łudzą się też ci, którzy myślą, że kilkuletnie postępowanie w sądzie powszechnym to dobry sposób na przedawnienie. Na ten czas bieg terminu zostanie zawieszony.
A to tylko czubek góry lodowej, bo, jak twierdzą specjaliści, wątpliwości jest dużo więcej. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że organy podatkowe rzadko będą ze swojego prawa korzystać.
Aleksandra Tarka

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Michałek

Ekspert w zakresie finansów osobistych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK