| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kiedy podatnik podaje nieprawdę

Kiedy podatnik podaje nieprawdę

Dziś Trybunał Konstytucyjny ma rozstrzygnąć, czy przepisy kodeksu karnego skarbowego nakładające kary na podatników za podanie nieprawdziwych danych są zgodne z Konstytucją RP.

Skargę wniosła Dorota G. Postawiono jej zarzut, że w złożonym zeznaniu PIT-32 podała nieprawdę o wysokości osiągniętego dochodu. Sąd rejonowy, a następnie sąd okręgowy, uznały ją za winną zarzucanego jej czynu. Zeznanie nieprawdy miało polegać na wpisaniu nieprawdziwych danych mających wpływ na wysokość zobowiązania podatkowego.
Zdaniem Doroty G., zaskarżony przepis posługuje się pojęciem nieprawdy. Niestety, pojęcie to nie zostało nigdzie w przepisach wyjaśnione i tak naprawdę trudno precyzyjnie określić, co pod pojęciem tym kryje się. Nie wiadomo, czy oznacza niezgodność ze stanem faktycznym czy też z odpowiednimi uregulowaniami prawa podatkowego. Niejednoznaczność umożliwia w konsekwencji dowolną interpretację przepisów kodeksu karnego skarbowego.
Jakie sankcje grożą za podanie nieprawdy
Podatnik, który składając organowi podatkowemu, innemu uprawnionemu organowi lub płatnikowi deklarację lub oświadczenie, podaje nieprawdę lub zataja prawdę albo nie dopełnia obowiązku zawiadomienia o zmianie objętych nimi danych, przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 2, albo obu tym karom łącznie. Jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie jest małej wartości, sprawca podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych.
Jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie nie przekracza ustawowego progu, sprawca podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe. Tej samej karze podlega także ten podatnik, który mimo ujawnienia przedmiotu lub podstawy opodatkowania nie składa w terminie organowi podatkowemu lub płatnikowi deklaracji lub oświadczenia.
Wiesława Moczydłowska


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Malinowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK