| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie zawsze można odliczyć diety

Nie zawsze można odliczyć diety

Jeśli w ciągu roku podatkowego podatnik wykonywał za granicą działalność osobiście, np. na podstawie umowy zlecenia lub o dzieło, to ustalając wysokość przychodu nie pomniejszy go o diety z tytułu zagranicznych podróży służbowych.

W 2004 r. polski podatnik zawarł umowy, których przedmiotem były występy solowe jako wykonawcy operowego na terenie Holandii. Próby do występów były przeprowadzane m.in. w Krakowie i Łodzi, a udział w nich był warunkiem ważności umów. Czy podatnik, ustalając swój przychód, może od niego odliczyć 30 diet z tytułu podróży służbowych?Z wyjaśnień naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna z 13 maja 2005 r. (nr I-415-32/03/05) wynika, że stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT) zwolnieniem z opodatkowania PIT została objęta część dochodów osób fizycznych, jeżeli mają one miejsce zamieszkania na terytorium Polski i podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów, przybywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy lub stypendiów, z wyjątkiem wynagrodzenia uzyskiwanego przez członka służby zagranicznej. Zwolnienie to przysługuje w wysokości równowartości diet z tytułu zagranicznych podróży służbowych, za każdy dzień, w którym była wykonywana praca lub otrzymywane stypendium. Zwolnienie dotyczy dochodów nie przekraczających rocznie równowartości 30 diet.Jak podkreślono w wyjaśnieniu, pomniejszenie przychodu o diety ma zastosowanie wyłącznie w odniesieniu do określonych źródeł przychodu uzyskiwanych przez osoby przebywające czasowo za granicą, tj. w przypadku uzyskiwania dochodów ze stosunku pracy lub stypendiów, z wyjątkiem wynagrodzenia uzyskiwanego przez członka służby zagranicznej. Jednak w naszym przypadku podatnik osiągnął w 2004 r. przychód ze źródeł przychodów położonych za granicą (w Holandii) z tytułu wykonywanych, na podstawie zawartych umów, występów solowych w produkcji operowej. Przychód ten należy zakwalifikować do źródła z tytułu działalności wykonywanej osobiście na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło. A taki przychód nie ulega pomniejszeniu o diety.W podsumowaniu naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna zauważył, że ustalając wysokość przychodu osiągniętego w Holandii z tytułu działalności wykonywanej osobiście, nie przysługuje prawo pomniejszenia uzyskanego przychodu o diety z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju.Ewa Matyszewska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Sadkowski i Wspólnicy

Sadkowski i Wspólnicy Spółka Komandytowo- Akcyjna - to kancelaria prawna z dwunastoletnim doświadczeniem na rynku.  Ponad siedemdziesięcioosobowy zespół kancelarii tworzą doświadczeni radcy prawni, adwokaci i doradcy podatkowi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK