| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kto wynajmuje pokoje, nie prowadzi działalności

Kto wynajmuje pokoje, nie prowadzi działalności

Osoba, która od czasu do czasu wynajmuje lokal we własnym domu, np. turystom, nie powinna być traktowana jak prowadząca działalność gospodarczą. Może więc korzystać z opodatkowania 8,5-procentowym ryczałtem.Wynajem pomieszczeń mieszkalnych przez osoby nieprowadzące działalności gospodarczej opodatkowany jest ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Zasadą jest, że przychody do równowartości 4000 euro objęte są 8,5-proc. stawką podatku, a ponad tę kwotę – stawką 20 proc. Często podatnicy, którzy korzystają z takiego opodatkowania swoich przychodów, wynajmują od czasu do czasu pomieszczenia w swoim domu jednorodzinnym, m.in. turystom lub wczasowiczom. Podatnicy ci to nierzadko starsze osoby dorabiające do skromnych emerytur i rent. Zmiana kwalifikacji przychodów jako pochodzących z działalności gospodarczej wiąże się nie tylko ze zmianą opodatkowania, ale wpływa też na inne świadczenia.
–  Urząd skarbowy kazał mi zarejestrować wynajem pokoi jako działalność gospodarczą, chociaż poprzednio nie zgłaszał sprzeciwu do formy prowadzonej działalności i opodatkowania 8,5-proc. ryczałtem – mówi Ewa Buthmann.

– Wynajmowałam pokoje letnikom, dorabiając do renty. Zmieniając kwalifikację najmu na działalność gospodarczą, stracę rentę. Po zarejestrowaniu najmu jako działalności gospodarczej urząd skarbowy kazał mi stosować 17-proc. ryczałt – dodaje podatniczka.

Podatnik, który okazyjnie wynajmuje mieszkanie we własnym domu jednorodzinnym dla osób czasowo przebywających w jego miejscowości (np. turystów), nie powinien być traktowany jako prowadzący działalność gospodarczą, a tym bardziej obligowany przez organ podatkowy do zarejestrowania działalności gospodarczej.

– Po pierwsze, godzi to w zasadę swobody i wolności podejmowania działalności gospodarczej (ustawa o swobodzie działalności gospodarczej). Po drugie, taki wynajem nie ma, a raczej nie musi mieć charakteru zorganizowanego i ciągłego. A takie między innymi cechy powinna wykazywać aktywność przedsiębiorcy, aby traktować ją jako działalność gospodarczą – twierdzi doradca podatkowy Waldemar Szewc.

Nawet jakby przyjąć, że przychody takie stanowią działalność gospodarczą, to i tak nie może być stosowana stawka 17-proc. Jeżeli jest to działalność gospodarcza – podatnik jest opodatkowany wyłącznie stawką 8,5 proc. od całości przychodów. Stawka 17 proc. jest niewłaściwa. W szczególności nie można przyjąć, że taki najem jest zarządzaniem nieruchomością – świadczonym na zlecenie. Jest to bowiem najem własnej nieruchomości – zwraca uwagę doradca podatkowy Sławomir Zieleń.

Bogdan Świąder


Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK