| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Inwentaryzacja w księgach rachunkowych

Inwentaryzacja w księgach rachunkowych

Jednym z podstawowych warunków wiernego przedstawienia obrazu firmy w sprawozdaniu finansowym jest prawidłowo przeprowadzona inwentaryzacja składników majątkowych i ich wycena. Ważne zatem, aby przed jej rozpoczęciem zapoznać się ze wskazówkami, jak, kiedy i w jaki sposób uporać się z tym obowiązkiem. Warto też zwrócić uwagę, jakie korzyści danej firmie przynosi ten obowiązek.

Tak więc wadliwe rozwiązanie obowiązujące od 1 stycznia 2002 r. do 31 grudnia 2003 r. przeszło już do lamusa i nastąpił powrót do poprzedniej – obowiązującej przed dwoma laty – wersji terminów spisów z natury w placówkach detalicznych prowadzących ewidencję wartościową. Jednostki powinny powitać to z zadowoleniem.
Na omawianej zmianie skorzystały również jednostki prowadzące gospodarkę leśną. Zdarza się bowiem, że w czwartym kwartale roku pozyskane wcześniej drewno może znajdować się pod śniegiem i nie ma warunków do jego poprawnej inwentaryzacji. Okres ten ze względu na warunki atmosferyczne nie sprzyjał dokładności inwentaryzacji.
Kierownicy jednostek gospodarki leśnej zadbać powinni jednak o to, aby termin inwentaryzacji drewna nie był zbyt oddalony od dnia bilansowego. W razie braku warunków do spisu w okresie od 1 października do 15 stycznia następnego roku (w jednostkach o roku obrotowym pokrywającym się z kalendarzowym), będzie można uznać wcześniej dokonane spisy drewna za miarodajne dla inwentaryzacji rocznej.
Czy tylko ewidencja wartościowa
W świetle rozwiązań ustawy o rachunkowości powstać może wątpliwość, czy możliwość inwentaryzowania towarów w ciągu całego roku, dopuszczona w art. 26 ust. 3 pkt 4 ustawy o rachunkowości, dotyczy tylko ewidencji wartościowej czy również ewidencji ilościowo-wartościowej. Bywa bowiem tak, że firma handlowa może posiadać placówki detaliczne stosujące zarówno ewidencję wartościową (w cenach detalicznych), jak też ewidencję ilościowo-wartościową w cenach zakupu netto. Może wówczas zrodzić się wątpliwość i powstać pytanie, czy możliwość określona zacytowanym przepisem dotyczy obu tych rodzajów placówek detalicznych? Należy stwierdzić, że art. 26 ust. 3 pkt 4 ustawy o rachunkowości pozwala na przeprowadzenie raz w roku, drogą spisu z natury, inwentaryzacji zapasów towarów i materiałów (opakowań) objętych ewidencją wartościową, w punktach obrotu detalicznego jednostki. Ewidencja ilościowo-wartościowa spełnia warunki uznania jej za ewidencję wartościową, tak więc nie ma przeszkód, by zastosować wspomniane rozwiązanie. Warto dodać, że jeżeli zapasy towarów objęte ewidencją ilościowo-wartościową znajdują się na terenie strzeżonym, to można inwentaryzować je drogą spisu z natury raz na dwa lata.
PRZYKŁAD
Spółka z o.o. prowadzi detaliczną sprzedaż materiałów budowlanych w obiekcie, który jest pod stałym monitoringiem. Ewidencja tych towarów prowadzona jest w sposób ilościowo-wartościowy. W takim przypadku mają zastosowanie przepisy art. 26 ust. 3 pkt 2 ustawy o rachunkowości, dopuszczające możliwość inwentaryzowania tych towarów raz w ciągu 2 lat. Przepis ten dotyczy wszystkich rzeczowych składników majątku obrotowego, w tym również towarów w placówkach handlu detalicznego, pod warunkiem że są one objęte ewidencją ilościowo-wartościową i znajdują się na terenie strzeżonym. Jednostka ma oczywiście prawo przeprowadzać inwentaryzacje częściej, według własnych potrzeb. Trzeba podkreślić, że w takiej sytuacji inwentaryzacja wskazanych towarów w drodze spisu z natury jest konieczna w każdym przypadku zmiany osób materialnie odpowiedzialnych za powierzone im mienie oraz w razie kradzieży z włamaniem lub innego zdarzenia losowego, powodującego powstanie szkody.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bush Taxi Off-Road Centre

Firma Bush Taxi to centrum sprzedaży oraz montażu profesjonalnych akcesoriów przeznaczonych do wszystkich pojazdów terenowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK