| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Za pomyłki biura zawsze płaci podatnik

Za pomyłki biura zawsze płaci podatnik

Prowadzenie księgowości przez biuro rachunkowe nie zwalnia podatnika od odpowiedzialności za błędy popełnione w prowadzonych przez nie księgach rachunkowych.


– Jeżeli biuro rachunkowe przekazujące księgi odmawia podpisania takiego oświadczenia, należy sporządzić odpowiednią notatkę potwierdzającą to zdarzenie – twierdzi Małgorzata Sobońska, adwokat współpracujący z MDDP.

Prowadzenie ksiąg rachunkowych polega na ewidencji zarówno jednorazowych zdarzeń (niepociągającymi za sobą żadnych konsekwencji w przyszłości), jak i tych, które mają wpływ na efekt finansowy przedsiębiorstwa przez dłuższy czas (np. naliczenie odpisów amortyzacyjnych, straty podatkowe z lat ubiegłych czy VAT do przeniesienia).
Specjaliści przestrzegają jednak przed powielaniem błędów. Aby tego uniknąć, biura rachunkowe przejmujące księgi powinny skontrolować dokumenty i sprawdzić sposoby rozliczeń podatków, stawek i sposobów amortyzacji.

– Kontynuując błędnie naliczoną amortyzację czy odliczając stratę w niewłaściwej wysokości, narażamy się na zarzut nierzetelnego prowadzenia ksiąg i odpowiedzialność karną skarbową – uważa doradca podatkowy Sławomir Dziudzik Biuro Doradztwa i Rozliczeń Podatkowych „Oleńka”.

Za powielane błędy odpowiedzialność będzie ponosić podmiot, który przejął prowadzenie księgowości.

Agnieszka Pokojska
reklama

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Foryś Wojciechowski Spółka komandytowa

Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »