| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Akcyza. Zmiana rozporządzeń

Akcyza. Zmiana rozporządzeń

Minister finansów poprzez zmiany w dotychczasowych rozporządzeniach określił nowe zasady zwolnień z podatku akcyzowego oraz określił związany z tym moment zakończenia procedury zawieszenia poboru akcyzy.

W Dzienniku Urzędowym z dnia 22 listopada br. minister finansów ogłosił zmianę do rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego oraz rozporządzenia w sprawie procedury zawieszenia poboru akcyzy i jej dokumentowania (Dz.U. nr 248, poz. 2492 i 2493).


Pierwszym rozporządzeniem wprowadzono przepis zwalniający z akcyzy paliwa ciekłe z zawartością biokomponentów od 2 proc. do 5 proc. – w wysokości 1,50 zł od każdego litra biokomponentów dodanych do tych paliw, z tym że zwolnienie to nie może być wyższe niż należna kwota akcyzy z tytułu sprzedaży tych paliw. Poprzednio paliwa takie były zwolnione, ale gdy zawartość biokomponentów zawierała się w przedziale 4,5–5 proc. Zmieniono również warunki umożliwiające korzystanie ze zwolnienia z akcyzy przez uprawnionego nabywcę oraz ustalono warunki zwolnienia dla podmiotów dokonujących odsprzedaży olejów smarowych (oznaczonych symbolem PKWiU 23.20.18 i kodem CN 2710 19 71 – 2710 19 99), przeznaczonych do wykorzystania do celów innych niż napędowe lub opałowe albo jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych, albo jako oleje smarowe do silników, albo do produkcji paliw silnikowych, olejów opałowych, dodatków lub domieszek do paliw silnikowych lub olejów smarowych do silników oraz olejów napędowych (oznaczonych symbolem PKWiU 23.20.15 oraz kodami CN 2710 19 41, 2710 19 45, 2710 19 49), wykorzystywanych na cele olejów elektroizolacyjnych – transformatorowych oraz olejów procesowych-technologicznych.

Zwolnienie to ma mieć zastosowanie pod warunkiem sprzedaży tych wyrobów dokonywanej ze składu podatkowego na terytorium kraju uprawnionemu nabywcy lub osobie dokonującej ich odsprzedaży podmiotom, które zużywają wyroby do określonych celów.

W drugim rozporządzeniu natomiast określono moment zakończenia procedury zawieszenia poboru akcyzy w przypadku wyprowadzenia wspomnianych wcześniej wyrobów ze składu podatkowego do uprawnionego nabywcy, gdy zastosowano dla nich zwolnienie z podatku akcyzowego.

Obydwa rozporządzenia wejdą w życie 7 grudnia br.

Bogdan Świąder

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK