| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Konto dla dużych firm

Konto dla dużych firm

Oferta banków jest coraz bogatsza. Jednak wiele osób nadal narzeka na wysokość opłat za usługi bankowe. Dotyczy to zwłaszcza osób fizycznych, które prowadzą działalność w małym zakresie. Dla nich opłaty za tzw. konta firmowe są za wysokie, tak jak dla podatniczki, która jako emerytowana nauczycielka udziela korepetycji.


ZUS tylko z konta

Jeżeli chodzi o opłacanie składek na ZUS, przepisy nie są już tak jasne. Można mieć także wątpliwości, czy prawo do płatności gotówkowych dotyczy składek ZUS. Z uwagi jednak na odesłanie do Ordynacji podatkowej, zdaniem Bartosza Przeciechowskiego, należy przyjąć, że takiej możliwości nie ma.
Potwierdza to Paweł Kochanowski. Wskazuje, że jeżeli chodzi o składki na ubezpieczenie społeczne, to przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych stanowią o płatnościach bezgotówkowych w drodze obciążenia rachunku bankowego płatnika. Jednocześnie jednak dodaje, że nie precyzują, z jakiego rachunku te płatności mają być realizowane. Wydaje się, że w przypadku osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą i opłacającej składki na ubezpieczenie społeczne za siebie możliwe jest dokonywanie tych płatności z rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Potwierdza to praktyka.

Przeszkodą regulaminy

Zdaniem ekspertów jedyny problem, jaki może pojawić się w praktyce, to ewentualne zapisy regulaminów bankowych, wykluczające płatności publicznoprawne z rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych. Bank prowadzący ROR mógłby odmówić dokonania przelewu powołując się na treść swojego regulaminu oraz przepisy prawa bankowego. Dla potrzeb rozliczeń związanych z działalnością gospodarczą, powinno się prowadzić rachunek bieżący a nie ROR, który ma inny status i cel. W ocenie mecenasa Przeciechowskiego takiego kłopotu nie będzie przy wykorzystaniu produktów bankowych, takich jak np. rachunek GIRO składka, którego założeniem (powtórzonym wprost w regulaminie) jest właśnie dokonywanie płatności podatków i składek ZUS przez osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Aleksandra Tarka

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Izabella Żyglicka i Wspólnicy Adwokaci i Radcowie Prawni spółka komandytowa

Nowoczesna firma prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK