| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Za spóźnione zeznania są kary

Za spóźnione zeznania są kary

Do urzędów skarbowych nadal trafiają zeznania za 2005 rok. Spóźnili się głównie ci podatnicy, którzy mają niskie dochody i sądzili, że skoro nie muszą płacić podatku, nie składają też PIT.

 

Akcja rozliczeń PIT została właśnie podsumowana. Postanowiliśmy więc sprawdzić, czy podatnicy wywiązują się ze swoich obowiązków terminowo.

Z danych zebranych dla GP przez izby skarbowe wynika, że w tym roku ze złożeniem swojego zeznania spóźnili się przede wszystkim ci podatnicy, którzy wykazali dochód nie- przekraczający 2970 zł, czyli kwoty wolnej od podatku, i sądzili, że nie są zobowiązani do złożenia zeznania podatkowego. Tymczasem nie ma zwolnienia z obowiązku złożenia zeznania osób, u których w wyniku obliczenia podatek należny za dany rok podatkowy w ogóle nie wystąpił (podatek należny = 0 zł). Jak wyjaśniła nam Monika Kopiecka z Izby Skarbowej w Gdańsku, niezłożenie zeznania PIT przez podatnika zagrożone jest karą grzywny za wykroczenie skarbowe w wysokości od 89,91 zł do 17 982,00 zł.

W województwie łódzkim do 18 lipca 2006 r. złożono 6053 zeznania po terminie.

– W Urzędzie Skarbowym Warszawa Ursynów po terminie złożono ok. 0,41 proc. ogółu złożonych zeznań, w Urzędzie Skarbowym Warszawa Mokotów było to ok. 1,16 proc. ogółu złożonych zeznań – twierdzi Andrzej Kulmatycki z Izby Skarbowej w Warszawie.

LICZBA ZŁOŻONYCH ZEZNAŃ
W urzędach skarbowych rozliczyło się za 2005 rok ogółem 19 453 175 podatników składając zeznanie na formularzu:
PIT-36 – 2 253 002 (11,58 proc.)
PIT-36L – 260 999 (1,34 proc.)
PIT-37 – 16 689 112 (85,79 proc.)
PIT-38 – 250 062 (1,29 proc.)
Większą liczbę zeznań złożonych po terminie zaobserwowano w województwie małopolskim. Tam było ich 11 841. Część z nich to zeznania zerowe.
Sankcje grożące podatnikom składającym zeznania po terminie zależą jednak od tego, kto składa zeznanie i jakie miał obowiązki.

– Artykuł 56 par. 4 kodeksu karnego skarbowego stanowi, że podatnik, który mimo ujawnienia przedmiotu lub podstawy opodatkowania, nie składa w terminie organowi podatkowemu lub płatnikowi deklaracji lub oświadczenia, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe – wyjaśniła Magdalena Kobos z Izby Skarbowej w Krakowie. W przypadku jednak zeznań zerowych, urzędy skarbowe każdą sprawę rozpatrują indywidualnie. Zupełnie inne znaczenie ma niezłożenie w terminie zeznania PIT-28 przez podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, a inne – przez osobę fizyczną, rozliczającą się na druku PIT-37. Ten pierwszy jest zobligowany do złożenia zeznania o wysokości uzyskanego przychodu. W drugim przypadku zeznania zerowe składają często osoby, które ubiegają się o zasiłek rodzinny. O konieczności złożenia zeznania dowiadują się w momencie ubiegania o zaświadczenie (najczęściej w lipcu).

– Te osoby najczęściej nie są karane z uwagi na znikomy stopień szkodliwości społecznej czynu, jednak powinny pamiętać o złożeniu zeznania dużo wcześniej i dopełnić tego obowiązku w ustawowym terminie – argumentowała nasza rozmówczyni.

Podatnicy do dziś składają zeznania zerowe. Ostateczna liczba takich deklaracji nie jest więc jeszcze znana.

– Wielu podatników do tej pory je składa, gdyż dla urzędów skarbowych stanowią one podstawę do wydania zaświadczenia o dochodach, o które wnioskują podatnicy ubiegający się np. o świadczenia z MOPS-ów – wyjaśniono nam w Izbie Skarbowej w Łodzi.

EWA MATYSZEWSKA
ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

ratalnie.com

Ratalnie.com to marka należąca do Lloyd Financial. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na łatwo dostępne pożyczki gotówkowe opierające się na polskim kapitale.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK