| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Za spóźnione zeznania są kary

Za spóźnione zeznania są kary

Do urzędów skarbowych nadal trafiają zeznania za 2005 rok. Spóźnili się głównie ci podatnicy, którzy mają niskie dochody i sądzili, że skoro nie muszą płacić podatku, nie składają też PIT.

 

Akcja rozliczeń PIT została właśnie podsumowana. Postanowiliśmy więc sprawdzić, czy podatnicy wywiązują się ze swoich obowiązków terminowo.

Z danych zebranych dla GP przez izby skarbowe wynika, że w tym roku ze złożeniem swojego zeznania spóźnili się przede wszystkim ci podatnicy, którzy wykazali dochód nie- przekraczający 2970 zł, czyli kwoty wolnej od podatku, i sądzili, że nie są zobowiązani do złożenia zeznania podatkowego. Tymczasem nie ma zwolnienia z obowiązku złożenia zeznania osób, u których w wyniku obliczenia podatek należny za dany rok podatkowy w ogóle nie wystąpił (podatek należny = 0 zł). Jak wyjaśniła nam Monika Kopiecka z Izby Skarbowej w Gdańsku, niezłożenie zeznania PIT przez podatnika zagrożone jest karą grzywny za wykroczenie skarbowe w wysokości od 89,91 zł do 17 982,00 zł.

W województwie łódzkim do 18 lipca 2006 r. złożono 6053 zeznania po terminie.

– W Urzędzie Skarbowym Warszawa Ursynów po terminie złożono ok. 0,41 proc. ogółu złożonych zeznań, w Urzędzie Skarbowym Warszawa Mokotów było to ok. 1,16 proc. ogółu złożonych zeznań – twierdzi Andrzej Kulmatycki z Izby Skarbowej w Warszawie.

LICZBA ZŁOŻONYCH ZEZNAŃ
W urzędach skarbowych rozliczyło się za 2005 rok ogółem 19 453 175 podatników składając zeznanie na formularzu:
PIT-36 – 2 253 002 (11,58 proc.)
PIT-36L – 260 999 (1,34 proc.)
PIT-37 – 16 689 112 (85,79 proc.)
PIT-38 – 250 062 (1,29 proc.)
Większą liczbę zeznań złożonych po terminie zaobserwowano w województwie małopolskim. Tam było ich 11 841. Część z nich to zeznania zerowe.
Sankcje grożące podatnikom składającym zeznania po terminie zależą jednak od tego, kto składa zeznanie i jakie miał obowiązki.

– Artykuł 56 par. 4 kodeksu karnego skarbowego stanowi, że podatnik, który mimo ujawnienia przedmiotu lub podstawy opodatkowania, nie składa w terminie organowi podatkowemu lub płatnikowi deklaracji lub oświadczenia, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe – wyjaśniła Magdalena Kobos z Izby Skarbowej w Krakowie. W przypadku jednak zeznań zerowych, urzędy skarbowe każdą sprawę rozpatrują indywidualnie. Zupełnie inne znaczenie ma niezłożenie w terminie zeznania PIT-28 przez podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, a inne – przez osobę fizyczną, rozliczającą się na druku PIT-37. Ten pierwszy jest zobligowany do złożenia zeznania o wysokości uzyskanego przychodu. W drugim przypadku zeznania zerowe składają często osoby, które ubiegają się o zasiłek rodzinny. O konieczności złożenia zeznania dowiadują się w momencie ubiegania o zaświadczenie (najczęściej w lipcu).

– Te osoby najczęściej nie są karane z uwagi na znikomy stopień szkodliwości społecznej czynu, jednak powinny pamiętać o złożeniu zeznania dużo wcześniej i dopełnić tego obowiązku w ustawowym terminie – argumentowała nasza rozmówczyni.

Podatnicy do dziś składają zeznania zerowe. Ostateczna liczba takich deklaracji nie jest więc jeszcze znana.

– Wielu podatników do tej pory je składa, gdyż dla urzędów skarbowych stanowią one podstawę do wydania zaświadczenia o dochodach, o które wnioskują podatnicy ubiegający się np. o świadczenia z MOPS-ów – wyjaśniono nam w Izbie Skarbowej w Łodzi.

EWA MATYSZEWSKA
ewa.matyszewska@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Emilia Markowicz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK