| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opublikowano nowe przepisy dotyczące rozliczeń z fiskusem w formie elektronicznej

Opublikowano nowe przepisy dotyczące rozliczeń z fiskusem w formie elektronicznej

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenia niezbędne do tego, żeby uprawnieni podatnicy mogli przesyłać deklaracje podatkowe w formie elektronicznej.


W Dzienniku Ustaw nr 146 z 2006 r., poz. 1060-1062 znalazły się trzy rozporządzenia ministra finansów do ustawy zmieniającej Ordynację podatkową. Rozporządzenia te są konieczne do tego, żeby uprawnieni podatnicy mogli rozliczać się z fiskusem drogą elektroniczną.

Rozporządzenie z 11 sierpnia 2006 roku w sprawie określenia rodzajów deklaracji, które mogą być składane za pomocą środków komunikacji elektronicznej, zawiera listę 37 deklaracji i informacji podatkowych, które można lub będzie można wysyłać do urzędu skarbowego przez internet. Zgodnie z nim, od 16 sierpnia można składać tylko dwie e-deklaracje; PIT-4 i PIT-8A. Możliwość elektronicznego rozliczania się z fiskusem za pomocą pozostałych e-deklaracji będzie wprowadzana stopniowo w terminach od 1 października i 1 grudnia tego roku oraz 1 lutego 2007 roku.

Rozporządzenie z 11 sierpnia 2006 roku w sprawie trybu składania i wzoru zawiadomienia o zamiarze składania deklaracji w formie elektronicznej określa obowiązki, które musi spełnić podatnik pragnący rozliczać się z urzędem skarbowym drogą elektroniczną. Podatnik będzie musiał wysłać do urzędu specjalne zawiadomienie według wzoru ZAW-E1, który minister finansów określił w załączniku do zawiadomienia.

Z kolei rozporządzenie ministra finansów z 11 sierpnia 2006 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie zaświadczeń wydawanych przez organy podatkowe określa wzór zaświadczenia, jakie podatnik lub płatnik otrzymają od urzędu skarbowego. Chodzi o zaświadczenie potwierdzające zgodność danych zawartych w zawiadomieniu o zamiarze składania deklaracji drogą elektroniczną z danymi zawartymi w zgłoszeniu złożonym przez osobę upoważnioną. Urząd skarbowy powinien je wydać w ciągu miesiąca. Dopiero po jego uzyskaniu podatnicy lub płatnicy będą mogli rozliczać się drogą elektroniczną.

Deklaracje i podania będą mogły być przesyłane za pomocą strony internetowej pod adresem www.e-deklaracje.mf.gov.pl. Konieczne będzie do tego potwierdzenie bezpiecznym, certyfikowanym podpisem elektronicznym. Deklaracje będzie można przesyłać także za pomocą specjalnego interfejsu dostępnego na stronie www.e-podatki.gov.pl.

MARCIN MUSIAŁ
marcin.musial@infor.pl


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Green OK

Producent biologicznie aktywnych oraz przyjaznych dla środowiska ekologicznych nawozów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK