| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Utrzymamy niższą stawkę

Utrzymamy niższą stawkę

Od 1 stycznia 2008 r. Polska powinna wprowadzić podstawową 22-proc. stawkę VAT na budownictwo mieszkaniowe. Dziś jest ono objęte 7-proc. stawką.


– Jej opracowanie nie powinno nastręczać większych problemów. Państwa członkowskie UE mają zupełną swobodę w definiowaniu pojęcia budownictwa społecznego, jak też jego zakresu. Ponadto możemy się wzorować chociażby na tych państwach Unii, które w zasadzie całe budownictwo uznają za realizowane w ramach polityki społecznej i bezsprzecznie na tym korzystają (m.in. Irlandii i Hiszpanii) – mówi Paweł Fabianowski.

Dla Ministerstwa Finansów sprawa nie jest jednak taka prosta. Problem w tym – jak tłumaczy MF w odpowiedzi na dezyderat poselski, którym wczoraj zajmowała się sejmowa Komisja Infrastruktury – że przygotowanie definicji wymaga wypracowania optymalnych rozwiązań, które zapewnią skuteczne administrowanie i kontrolę systemu ulg podatkowych związanych z budownictwem.

Resort widzi problemy

Definicja musi też być czytelna dla inwestorów. Dlatego prace nad nią muszą jeszcze potrwać. Resort przyznaje jednak, że należy wprowadzić rozwiązania, które pozwolą na utrzymanie po 31 grudnia 2007 r. obniżonej 7-proc. stawki VAT na budownictwo mieszkaniowe. Obiecuje, że projekt definicji będzie gotowy w październiku.

– Przedłużające się prace nad definicją budownictwa społecznego utrudniają planowanie i hamują rozwój branży. Wygląda na to, że problem jak zwykle dotyczy pieniędzy: od kształtu definicji zależy wysokość wpływów do budżetu – twierdzi Jarosław Ostrowski.

Jego zdaniem rząd powinien wspierać rozwój budownictwa mieszkaniowego i jak najszybciej zakończyć prace nad projektem.

Prawo do stosowania przez Polskę 7-proc. stawki VAT na budownictwo mieszkaniowe wynika z tzw. czasowej derogacji zawartej w Traktacie Akcesyjnym. Problem w tym, że derogacja ta wygasa 31 grudnia 2007 r. Od tego momentu VAT na mieszkania powinien wzrosnąć do 22 proc. Chodzi o dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części (z wyłączeniem lokali użytkowych), roboty budowlano-montażowe, remont i prace konserwacyjne związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Polska wystąpiła o bezterminowe przedłużenie derogacji na obniżone stawki VAT (w tym na budownictwo mieszkaniowe). 7 proc. podatku nie wywalczyliśmy, udało się jednak uzyskać zapewnienie, że mamy prawo do autonomicznego zdefiniowania w polskich przepisach definicji budownictwa społecznego.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Marcin Musiał

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK