| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Waży się los zmian PIT

Waży się los zmian PIT

Jutro czwarte podejście komisji do głosowania nad poprawkami do ustawy o PIT. Posłowie zgłosili ponad sto poprawek, w tym bardzo kosztowne dla budżetu. Żeby zmiany weszły w życie w 2007 roku, prace nad projektem należy przyspieszyć.


– Musimy wiedzieć, jakie będzie naprawdę obciążenie dla budżetu. Ostateczna decyzja o podtrzymaniu propozycji będzie zależała od wyników ekspertyzy, którą mamy otrzymać w przyszłym tygodniu przed środowym posiedzeniem komisji – dodaje Renata Rochnowska.

Jutro będzie też znane ostateczne stanowisko Ligi Polskich Rodzin w sprawie podtrzymania propozycji poprawki.

Czas ucieka

Konieczność ogłoszenia zmian w ustawach podatkowych przynajmniej na miesiąc przed końcem poprzedniego roku podatkowego wielokrotnie podkreślał Trybunał Konstytucyjny. Zgodnie z uzasadnieniem wyroku TK z 15 lutego 2005 r. (sygn. K 48/04, Dz.U. nr 30, poz. 262), każdy podatnik niezależnie od tego, jakie dochody uzyskuje, ma prawo wiedzieć odpowiednio wcześniej, jak jego obowiązek podatkowy będzie ukształtowany w przyszłym roku. Niezachowanie przynajmniej miesięcznej vacatio legis w przypadku ustaw regulujących daniny publiczne podważa zasadę demokratycznego państwa prawnego i wyprowadzonej z niej zasady zaufania do państwa i prawa.

Pokreślenia wymaga fakt, iż wymóg odpowiednio wczesnego ogłaszania zmian w ustawach podatkowych, zgodnie z orzecznictwem Trybunału, odnosi się przede wszystkim do sytuacji, gdy w wyniku zmian w ustawie podatkowej nastąpi uszczuplenie dochodów podatnika. Co najmniej miesięczny okres do racjonalnego rozporządzenia swoimi interesami należy zapewnić podatnikom, których dotyczy zwiększenie podatkowych obciążeń (wyrok TK z 18 grudnia 2002 r., sygn. K 43/01).

Nie tylko PIT

W kolejce na uchwalenie czeka nie tylko PIT, ale również zmiany w podatku dochodowym od osób prawnych oraz VAT.

– Za szczególnie korzystną uznać należy planowaną zmianę odnoszącą się co prawda tylko do małych podatników i rozpoczynających działalność gospodarczą, pozwalającą na dokonanie jednorazowych odpisów amortyzacyjnych zaliczanych w pełni do kosztów uzyskania przychodów od niektórych nowych środków trwałych, w kwocie nie wyższej jak 50 tys. euro – ocenia Beata Hudziak, doradca podatkowy HLB Frąckowiak i Wspólnicy.

Omawianie w Komisji Finansów Publicznych zmian w CIT dobiegło końca i projekt czeka w Sejmie na drugie czytanie. Z kolei prace nad VAT utknęły w podkomisji.

– W projekcie nowelizacji ustawy o VAT znalazło się wiele zmian, które zasługują na aprobatę, np. możliwość składania deklaracji kwartalnych przez wszystkich podatników, a także likwidacja 30 proc. sankcji za zaniżenie kwoty podatku należnego lub zawyżenie kwoty odliczonego lub zwróconego podatku naliczonego VAT – dodaje Beata Hudziak.

Ciągle nie wiadomo, kiedy zostanie wyznaczony termin posiedzenia podkomisji. Powód jest paradoksalny – komisja chce najpierw uporać się z nowelizacją PIT.

Magdalena Majkowska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Tabędzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK