| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Od grudnia będą niższe stawki podatku

Od grudnia będą niższe stawki podatku

Od 1 grudnia stawka akcyzy na samochody nie będzie zależała od wieku pojazdów. W piątek wicepremier, minister finansów Zyta Gilowska podpisała rozporządzenie w tej sprawie. Będzie też zerowa stawka podatku na kosmetyki.


Nowe prawo

Ministerstwo Finansów rezygnuje z progresywnego opodatkowania starszych niż dwa lata samochodów po raz pierwszy rejestrowanych w kraju. Od 1 grudnia mają obowiązywać już tylko dwie stawki akcyzy na takie samochody. Przy samochodach o pojemności silnika do 2000 cm sześc. stawka akcyzy wyniesie 3,1 proc., a przy samochodach o większej pojemności silnika – 13,6 proc. Dotyczy te jednak tylko tych samochodów, dla których obowiązek zapłaty akcyzy powstanie od 1 grudnia 2006 r.

Takie zasady wprowadza rozporządzenie zmieniające rozporządzenie ministra finansów z dnia 22 kwietnia 2004 r. w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego (Dz.U. nr 87, poz. 825 z późn. zm.).

Przypomnijmy, że wcześniej rzecznik generalny Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości Eleanor Sharpston uznała 21 września, że stosowana w Polsce wysoka akcyza na używane samochody sprowadzane z innych krajów UE jest niezgodna z prawem wspólnotowym (opinia w sprawie C-313/05). Zdaniem rzecznika, polskie prawo dyskryminuje osoby sprowadzające używane samochody, bowiem wysokość akcyzy jest uzależniona od wieku auta i może sięgnąć 65 proc. w przypadku pojazdów siedmio- i ośmioletnich. Auta sprowadzane są wyżej opodatkowane i droższe od samochodów już zarejestrowanych w kraju.

Wiele wskazuje na to, że takiej samej treści wyrok zapadnie też przed ETS. Należy przypuszczać, że właśnie po to, aby ograniczyć ewentualne skutki finansowe dla budżetu, resort finansów już dziś zdecydował się zmienić przepisy zgodnie z sugestiami zawartymi w uzasadnieniu stanowiska rzecznika generalnego ETS. W uzasadnieniu do zmiany wprost stwierdzono zresztą, że jest ona podyktowana koniecznością dostosowania polskich przepisów do reguł wynikających z orzecznictwa ETS.

Resort finansów szacuje, że zmiana ta spowoduje zmniejszenie wpływów budżetu o około 200 mln zł. To niewiele, jeżeli wziąć pod uwagę, że od momentu wprowadzenia progresywnego opodatkowania akcyzą samochodów starszych niż dwa lata budżet pobrał z tego tytułu ponad 2,2 mld zł podatku.

Na tym jednak nie koniec zmian. Tym samym rozporządzeniem wprowadzono też zerową stawkę akcyzy na kosmetyki.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Marek Kutarba

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK