| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VAT można obniżyć nawet bez potwierdzenia faktury

VAT można obniżyć nawet bez potwierdzenia faktury

Brak potwierdzenia odbioru faktury korygującej nie może być podstawą odmowy obniżenia VAT.


Spółka obniżyła należny VAT o kwoty z korekt faktur, które wystawiono wobec ZAiKS. Kontrola podatkowa wykazała, że skarżąca spółka nie miała potwierdzenia odbioru faktur przez kontrahentów. Zdaniem organów podatkowych okoliczność ta wyklucza obniżenie obrotu o VAT. Organy powołały się na art. 19 ust. 4 rozporządzenia z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia z VAT. Przepis ten stanowi, że sprzedawca musi posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę. Organy uznały więc, że potwierdzenie odbioru jest podstawą do obniżenia obrotu. Ponieważ obniżenie obrotów podwyższyło kwotę zwrotu podatku, konieczne było ustalenie dodatkowego zobowiązania podatkowego.


W skardze do WSA spółka twierdziła, że przepisy dotyczą sytuacji zwrotu różnicy podatku naliczonego od kwoty należnej. Zdaniem skarżącej, obrót obliczono prawidłowo, więc i zwrot podatku nie był zawyżony. Spółka podkreślała, że przepis art. 29 ustawy o VAT nie daje upoważnienia ministrowi finansów do wydania rozporządzenia. Natomiast w art. 19 rozporządzenia, który wskazywały organy, minister powołuje się na taką delegację ustawową.


Podczas rozprawy przed WSA pełnomocnik spółki dodał, że podstawa prawna, którą przedstawiły urząd i izba skarbowa, nie znajduje oparcia w ustawie.


WSA podzielił stanowisko, że rozporządzenie z 27 kwietnia 2004 r. w zakresie, w jakim uzależniało możliwość obniżenia podatku należnego, nie znajdowało delegacji ustawowej. Delegacja taka znajdowała się w art. 106 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT. Sąd odmówił więc uznania art. 19 ust. 4 rozporządzenia, a zatem nie może być on podstawą odmowy obniżenia VAT. Sąd uchylił decyzje obu organów. Wyrok jest nieprawomocny.


Sygn. akt. III SA/Wa 2297/06


Łukasz Zalewski

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Artowicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK