| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatek od aportu spółka płaci w gminie

Podatek od aportu spółka płaci w gminie

Jeśli spółka przejmuje aportem nieruchomość, powinna zapłacić podatek tej gminie, na terenie której nieruchomość jest położona.


Obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie takiego obowiązku. Momentem powstania obowiązku podatkowego z tytułu nieruchomości przejętych aportem np. 13 lutego 2007 r. jest 1 marca 2007 r. Od tego momentu ciąży obowiązek podatkowy w zakresie podatku od nieruchomości za przejęte aportem (a podlegające opodatkowaniu) składniki majątkowe.


Bezpodstawne jest naliczanie podatku od całości należności (za cały rok 2007) z tytułu przejętej nieruchomości. Do naliczenia kwoty podatku (kwoty przypisu podatku za przejętą nieruchomość) zastosowanie będzie miał art. 6 ust. 5 ustawy o podatku od nieruchomości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 9, poz. 81 z późn. zm.). Jeżeli obowiązek podatkowy powstał lub wygasł w ciągu roku, podatek za ten rok ustala się proporcjonalnie do liczby miesięcy, w których istniał obowiązek. W omawianym przypadku za okres dziesięciu miesięcy (od marca do grudnia 2007 r.). Podatnik (spółka) ma obowiązek skorygować deklarację w terminie 14 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie obowiązku podatkowego. W omawianym przypadku termin do złożenia korekty deklaracji minie 27 lutego 2007 r.


Inną kwestią jest sporządzanie korekt deklaracji. Tu zastosowanie ma przepis art. 13 ustawy. Wynika z niego, że rada gminy określa wzory formularzy deklaracji na podatek od nieruchomości na dany rok podatkowy. Formularz ten powinien być na tyle czytelny i przejrzysty, aby podatnik nie miał problemów z jego wypełnieniem, a dane w nim wpisywane stanowiły wystarczającą podstawę do dokonania opodatkowania.


Nawet jeśli z formularza deklaracji nie można jednoznacznie odczytać, jakiego okresu dotyczy deklaracja (korekta deklaracji) i co jest przyczyną złożenia korekty, to art. 81 par. 2 Ordynacji podatkowej nakłada na podatnika obowiązek wyjaśnienia przyczyn złożenia deklaracji. Skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty.


Hanna Kmieciak

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

TomTom

Założona w 1991 firma TomTom (AEX:TOM2) jest wiodącym na świecie dostawcą produktów i usług lokalizacyjnych i nawigacyjnych ukierunkowanym na dostarczenie wszystkim kierowcom najlepszych na świecie rozwiązań nawigacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK