| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatek od aportu spółka płaci w gminie

Podatek od aportu spółka płaci w gminie

Jeśli spółka przejmuje aportem nieruchomość, powinna zapłacić podatek tej gminie, na terenie której nieruchomość jest położona.


Obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie takiego obowiązku. Momentem powstania obowiązku podatkowego z tytułu nieruchomości przejętych aportem np. 13 lutego 2007 r. jest 1 marca 2007 r. Od tego momentu ciąży obowiązek podatkowy w zakresie podatku od nieruchomości za przejęte aportem (a podlegające opodatkowaniu) składniki majątkowe.


Bezpodstawne jest naliczanie podatku od całości należności (za cały rok 2007) z tytułu przejętej nieruchomości. Do naliczenia kwoty podatku (kwoty przypisu podatku za przejętą nieruchomość) zastosowanie będzie miał art. 6 ust. 5 ustawy o podatku od nieruchomości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 9, poz. 81 z późn. zm.). Jeżeli obowiązek podatkowy powstał lub wygasł w ciągu roku, podatek za ten rok ustala się proporcjonalnie do liczby miesięcy, w których istniał obowiązek. W omawianym przypadku za okres dziesięciu miesięcy (od marca do grudnia 2007 r.). Podatnik (spółka) ma obowiązek skorygować deklarację w terminie 14 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie obowiązku podatkowego. W omawianym przypadku termin do złożenia korekty deklaracji minie 27 lutego 2007 r.


Inną kwestią jest sporządzanie korekt deklaracji. Tu zastosowanie ma przepis art. 13 ustawy. Wynika z niego, że rada gminy określa wzory formularzy deklaracji na podatek od nieruchomości na dany rok podatkowy. Formularz ten powinien być na tyle czytelny i przejrzysty, aby podatnik nie miał problemów z jego wypełnieniem, a dane w nim wpisywane stanowiły wystarczającą podstawę do dokonania opodatkowania.


Nawet jeśli z formularza deklaracji nie można jednoznacznie odczytać, jakiego okresu dotyczy deklaracja (korekta deklaracji) i co jest przyczyną złożenia korekty, to art. 81 par. 2 Ordynacji podatkowej nakłada na podatnika obowiązek wyjaśnienia przyczyn złożenia deklaracji. Skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty.


Hanna Kmieciak

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Waldemar Żuchowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK