| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie wszystkie odsetki można odliczyć

Nie wszystkie odsetki można odliczyć

Podatnik nie może odliczyć odsetek od tej części kredytu, która przekracza 189 tys. zł. Nie odliczy też odsetek od części kredytu przeznaczonej na zakup gruntu.


Podatnicy, którzy w latach 2002-2006 zaciągnęli w banku albo w SKOK-u kredyt, m.in. na zakup domu lub mieszkania, mogą nadal odliczać odsetki. Nie wszystkie jednak zapłacone odsetki mogą zostać uwzględnione w zeznaniu podatkowym. Podatnik nie odliczy odsetek od tej części kredytu, która została przeznaczona na sfinansowanie zakupu gruntu lub prawa wieczystego użytkowania gruntu. Jeśli podatnik część kredytu przeznaczy na zakup gruntu, musi przysługujące mu odliczenie pomniejszyć o odsetki od tej części kredytu.


W praktyce konieczne jest ustalenie proporcji, w jakiej wydatki na nabycie gruntu albo prawa wieczystego użytkowania gruntu pozostają w łącznych wydatkach na inwestycję mieszkaniową. Proporcji nie muszą ustalać ci podatnicy, którzy umówili się z deweloperem i w umowie lub dokumentach potwierdzających wpłaty znalazła się informacja o tym, że podatnik zakup gruntu sfinansował własną gotówką.


Podatnik nie odliczy również odsetek od tej części kredytu, która przekracza 189 tys. zł. Jeśli zatem zaciągnął wyższy kredyt, będzie musiał ustalić wskaźnik procentowy przysługującego mu odliczenia. Aby to zrobić, powinien podzielić kwotę limitu (czyli 189 tys. zł) przez całą kwotę kredytu (czyli np. 250 tys. zł - jeśli tyle wynosi kredyt podatnika). Wyliczony w ten sposób wskaźnik podatnik powinien przemnożyć przez kwotę zapłaconych odsetek. Uzyskany wynik to wielkość odsetek, jaką może uwzględnić w rocznym PIT.


Warto pamiętać, że odliczeniu podlegają tylko odsetki od kredytów przeznaczonych na zakup nowego domu lub mieszkania. Odliczyć można też tylko odsetki faktycznie zapłacone.


PRZYKŁAD: JAK USTALIĆ PROPORCJĘ

Podatnik zaciągnął w banku kredyt w wysokości 175 tys. zł. Kredyt w całości został przeznaczony na zakup mieszkania i udziału w gruncie. Podatnik musi więc ustalić proporcję, w jakiej odliczy odsetki:

- wartość inwestycji - 175 tys. zł

- udział w gruncie brutto (od mieszkania) - 13,5 tys. zł

- ustalenie proporcji wydatków niepodlegających odliczeniu - 13,5 tys. zł: 175 tys. zł x 100 = 7,71 proc.

- odsetki zapłacone w 2006 roku - 4760 zł

- ustalenie kwoty odsetek niepodlegających odliczeniu - 7,71 proc. x 4760 = 366,99 zł

- wysokość odsetek, które można odliczyć - 4760 zł - 366,99 zł = 4393,01 zł

 

Anna Wojdareklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Castrol

Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Produkty Castrol powstają w oparciu o analizy, zaawansowane technologie i innowacje. Castrol od zawsze kładzie nacisk na opracowywanie środków smarnych najwyższej jakości. W tym celu stworzył zaawansowane centra technologiczne, działające w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. Castrol posiada dostęp do wszystkich typów baz oraz dodatków olejowych, dzięki czemu do każdego z produkowanych przez siebie środków smarnych może dobierać najlepsze bazy i dodatki z całego świata.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK