| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Liczą się zgłoszone dowody

Liczą się zgłoszone dowody

Ocenie organów podatkowych podlegają tylko te dowody, które zostały zgłoszone w trakcie postępowania podatkowego.


Obywatel Niemiec, który pracował w Polsce w oddziale niemieckiej firmy, wystąpił do organów podatkowych z wnioskiem o stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym za 2001 rok. Wyjaśnił, że był zatrudniony w Polsce, ale wykonywał prace także na trenie Niemiec, a podatek zapłacił w podwójnej wysokości od całości swoich dochodów w Niemczech i w Polsce.


Organy podatkowe odmówiły stwierdzenia nadpłaty. W ich ocenie podatnik słusznie w całości został opodatkowany w Polsce. Nie dały zwłaszcza wiary dopuszczonemu jako dowód kalendarzowi z zaznaczonymi datami wyjazdów do Niemiec.


Sprawa trafiła do sądu administracyjnego. Sąd uznał, że organy podatkowe naruszyły przepisy postępowania podatkowego, w tym zwłaszcza dotyczące dowodów.


Od niekorzystnego wyroku skargę kasacyjną wniósł dyrektor izby skarbowej. Jego pełnomocnik wyjaśnił, że organy podatkowe rzetelnie zebrały i oceniły materiał dowodowy.


Z kolei pełnomocnik podatnika wyjaśnił, że jako członek zarządu i pracownik musiał on jeździć do centrali firmy w Niemczech. W Polsce ciąży na nim ograniczony obowiązek podatkowy, bo na stałe mieszka w Niemczech. Pełnomocnik podkreślił, że podatnik złożył w Niemczech wniosek o porozumienie polskich władz fiskalnych z niemieckimi w sprawie opodatkowania, na co zezwalają przepisy. To pozwoliłoby wyjaśnić sytuację, bo obecnie skarżący jest podwójnie opodatkowany w obu krajach. Kalendarz z wykazem podróży służbowych jest codzienną praktyką dla niemieckiego systemu podatkowego. Daty wyjazdów potwierdzają też rachunki z hoteli i inne dokumenty, ale w odpowiedzi na pytanie sądu pełnomocnik przyznał, że nie były one przedstawiane na etapie postępowania podatkowego.


NSA uchylił zaskarżony wyrok i sprawa trafi ponownie do WSA. Jak zauważył sąd, spór dotyczy stanu faktycznego. Organy podatkowe podkreślają, że został on ustalony prawidłowo i w ocenie sądu podatnik nie przedstawił dostatecznych argumentów, że było inaczej. Sąd I instancji błędnie zarzucił organom naruszenie procedury. Ocenie organów podatkowych podlegają tylko te środki dowodowe, które zostały zgłoszone w postępowaniu podatkowym - przypomniał NSA.


Zatem WSA powinien rozstrzygnąć merytorycznie kwestie związane z miejscem pracy i w konsekwencji z opodatkowaniem. Przy czym należałoby się zastanowić, gdzie ewentualnie powstała nadpłata: w Niemczech czy w Polsce - dodał NSA. Wyrok jest prawomocny.


Sygn. akt II FSK 466/06


Aleksandra Tarka

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Chybicki

Partner Zarządzający Grow One, Dyrektor Merytoryczny Sopockiego Instytutu Rozwoju Biznesu. Z wykształcenia psycholog. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, paryskiej Sorbony oraz wielu kursów prowadzonych w USA, Niemczech oraz Rosji. Certyfikowany instruktor Mindfulness. Autoryzowany użytkownik Leadership Developmental Framework we współpracy z Harthill z Anglii. Certyfikowany coach Focus Energy Balance Indicator (FEBI). Współpracuje z Meta Integral, Dana Carman Integral, Focus Leadership z USA. Członek - założyciel International Partnership for Assessment and Development. Prowadził zajęcia m. in. na: Akademii Leona Koźmińskiego, Politechnice Gdańskiej, SWPS, Uniwersytecie Gdańskim. Autor wielu publikacji z zakresu zarządzania i przywództwa, w tym dotyczących zarządzania integralnego, zarządzania przez wartości, psychologii pozytywnej w biznesie, uważności w pracy. Aktywista społeczny, członek dwóch stowarzyszeń koncentrujących się na rozwoju osobistym i zawodowym. Prywatnie pasjonat fotografii. Autor książek: "Skup się! Trening mindfulness dla zestresowanych pracą" i "Jak przeganiać chmury, które zasłaniają niebo. Uważna fotografia."

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK