| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Można odliczyć VAT od usług reasekuracji

Można odliczyć VAT od usług reasekuracji

Przy opodatkowaniu reasekuracji należy wydzielić czynności opodatkowane i nieopodatkowane. Dopiero po rozdzieleniu można odliczyć VAT.


Wojewódzki sąd Administracyjny rozstrzygnął kwestię związaną z możliwością odliczania VAT. Spółka prowadziła działalność w zakresie reasekuracji, którą uważała za zwolnioną z VAT. Zawarła umowę z towarzystwem reasekuracji ze Stanów Zjednoczonych i świadczyła m.in. usługi reasekuracyjne w agencjach ubezpieczeniowych na terenie Polski. Zdaniem spółki w sprawie miał zastosowanie art. 86 ust. 9 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym podatnik może obniżyć kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą czynności transakcji ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych, w tym świadczonych przez brokerów ubezpieczeniowych i agentów ubezpieczeniowych wykonywanych na terytorium kraju.


Sąd oddalił jednak skargę spółki. Jego zdaniem spółka nie wydzieliła czynności opodatkowanych i nieopodatkowanych, zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy o VAT. Przepis ten stanowi, że w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik musi odrębnie określić kwoty podatku naliczonego związane z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Sąd uznał, że spółka tego nie dokonała. Stwierdził więc, że mogła odliczyć VAT, jeśli wykazałaby bezpośredni związek z czynnościami reasekuracyjnymi i wyodrębniła kwoty związane ze świadczeniem usług reasekuracyjnych przez agencje terenowe.


Sygn. akt III SA/Wa 1149/06


Łukasz Zalewski

lukasz.zalewski@infor.pl


OPINIA


PIOTR OGIŃSKI

Europejskie Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej


Świadczenie usług finansowych stanowi co do zasady działalność zwolnioną z VAT. W konsekwencji podatnicy nabywając towary i usługi służące wykonywaniu takich usług nie mają prawa do odliczenia związanego z nimi podatku naliczonego. Przewidziano jednak wyjątki. Analiza art. 90 ust. 1 i 2 ustawy o VAT pozwala twierdzić, iż w przypadku podmiotów świadczących usługi, o których mowa w art. 86 ust. 9 pkt 1, oraz inne usługi finansowe, które nie dają prawa do odliczenia podatku naliczonego, podatek naliczony może być obniżony proporcjonalnie, chyba że możliwe jest wyodrębnienie kwoty podatku naliczonego związanego z czynnościami, które dają prawo odliczenia.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK