| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Umowy zlecenia i o dzieło nie będą objęte VAT

Umowy zlecenia i o dzieło nie będą objęte VAT

Osoby pracujące m.in. na umowy zlecenia i o dzieło nie będą objęte VAT. Sejmowa podkomisja postanowiła nie zmieniać definicji działalności gospodarczej w ustawie o VAT.


ZMIANA PRAWA

Z rządowej nowelizacji ustawy o VAT zniknie przepis wprowadzający zmiany w definicji działalności gospodarczej. Taką poprawkę przyjęli wczoraj posłowie z sejmowej podkomisji rozpatrującej projekt nowelizacji. Zaproponowana zmiana definicji działalności od początku wywoływała kontrowersje. Resort finansów chciał zrezygnować z obecnego szczegółowego określania wyłączeń z zakresu definicji na rzecz definicji ogólnej. W trakcie sejmowych prac nad ustawą pojawiły się obawy, że wejście w życie nowych przepisów może spowodować rozszerzenie grona podatników VAT przede wszystkim o zleceniobiorców, osoby świadczące usługi na podstawie umów o dzieło oraz na twórców i artystów.


W trakcie prac podkomisji zgłoszono poprawkę, zgodnie z którą w zmienionej definicji miały pozostać wyłączenia szczególne dotyczące m.in. umowy zlecenia i o dzieło, kontraktów menedżerskich oraz działalności artystycznej literackiej i naukowej tak jak obecnie. Ostatecznie zdecydowano jednak nie dokonywać żadnych zmian w art. 15 ustawy o VAT regulującym definicję działalności gospodarczej.


- Ustaleń takich dokonaliśmy w porozumieniu z Ministerstwem Finansów - powiedziała poseł Krystyna Skowrońska.


Obecny na posiedzeniu podkomisji wiceminister finansów Jacek Domik potwierdził, że resort wycofał się z propozycji zmian art. 15.


Posłowie rozpatrzyli też inne zgłoszone przez posłów poprawki do rządowej nowelizacji. W głosowaniu przyjęto m.in. poprawkę skracającą termin zwrotu VAT z 60 do 50 dni. Rząd chciał wydłużyć ten termin do 70 dni. Tymczasem posłowie zdecydowali, że podatnicy otrzymają zwrot szybciej niż według obecnie obowiązujących przepisów. Podkomisja przyjęła także inną poprawkę dotyczącą rozszerzenia zakresu ryczałtu VAT. Zgodnie z propozycją poselską możliwość wyboru opodatkowania w formie ryczałtu ma dotyczyć podatników VAT świadczących usługi głównie, a nie wyłącznie na rzecz osób fizycznych jak chciał resort finansów. Poparcie zyskała także propozycja dotycząca sankcji za niestosowanie kas fiskalnych.
Początkowo MF chciało zlikwidować obecną sankcję w postaci utraty prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę stanowiącą równowartość 30 proc. kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług. Przychylność posłów zyskała jednak poprawka Ryszarda Warwryniewicza, zgodnie z którą w przypadku stwierdzenia, że podatnik narusza obowiązek rejestrowania obrotu przy użyciu kas, organ podatkowy ustala sankcję w wysokości odpowiadającej 30 proc. kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług.


Magdalena Majkowska

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Mazurkiewicz

Partner – Senior Executive Search Consultant HRK S.A. /IRC Global Executive Search PartnersPosiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, m.in. w branży finansowej i branży doradztwa personalnego. W latach 1998-2004 pracował dla szwajcarskich firm ubezpieczeniowych, m.in. na stanowiskach dyrektora regionalnego oraz dyrektora ds. rozwoju i szkoleń. Jako dyrektor departamentu szkoleń w dużej międzynarodowej organizacji stworzył i rozwinął system szkoleń dla kilku tysięcy przedstawicieli handlowych. Certyfikowany trener Insights Discovery. W swojej pracy zawodowej przeprowadził ponad 150 warsztatów z zakresu komunikacji, zarządzania, negocjacji i technik sprzedaży. W 2006 roku został partnerem zarządzającym HRK Financial Markets w HRK S.A. gdzie stworzył od podstaw zespół specjalizujący się w projektach rekrutacyjnych skierowanych do instytucji finansowych ze szczególnym uwzględnieniem rynku kapitałowego, od tego czasu miał okazję pracować dla ponad 120 klientów. Obecnie w HRK pozyskuje kandydatów na wysokie stanowiska dla wielu renomowanych instytucji finansowych i korporacji międzynarodowych oraz koordynuje realizację procesów rekrutacyjnych na stanowiska menedżerskie i eksperckie w obszarach: Banking & Insurance, Leasing & Financial Services, Legal & Profesional Services, FINANCE, SSC, BPO, HR, FMCG, RETAIL. Odpowiada za relacje z międzynarodową siecią IRC Global Executive Search Partners, nadzoruje Marketing, PR i innowacje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK