| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Koniec monopolu programu Płatnik

Koniec monopolu programu Płatnik

Powstaną programy konkurencyjne do Płatnika. ZUS udostępni dane techniczne konieczne do ich napisania. Na praktyczne korzyści z liberalizacji trzeba będzie trochę poczekać.


Jutro zostanie przełamany monopol programu Płatnik. Zakład Ubezpieczeń Społecznych na stronie internetowej udostępni dane techniczne potrzebne do napisania programu niezbędnego do komunikowania się z Zakładem. Został do tego zobowiązany ustawą o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, która wchodzi w życie 21 lipca.

Umożliwi to firmom informatycznym przygotowanie nowego programu pocztowego współpracującego z systemem obowiązującym w ZUS. Dzięki niemu płatnicy składek będą mogli przekazywać do ZUS zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych, imienne raporty miesięczne, deklaracje ubezpieczeniowe oraz korekty wcześniej przesłanych dokumentów. Przez dziewięć lat było to możliwe dzięki programowi Płatnik przygotowanemu przez Prokom.

Nowe programy pozwolą użytkownikom przesyłać dokumenty do ZUS przy wykorzystaniu takich systemów jak Mac czy Linux. Płatnik był co prawda darmowy, ale działał tylko w przypadku korzystania z systemu Windows.

Zdaniem ekspertów, programy do przesyłania danych do ZUS nie będą sprzedawane osobno, lecz zostaną częścią oprogramowania księgowo- -płacowego. Nie wiadomo jednak, kiedy będą dostępne. Zgodnie z przepisami, na autorach oprogramowania spoczywa bowiem obowiązek przeprowadzenia wszystkich testów, tak aby dokumenty docierały do ZUS bez problemów. Jeśli system informatyczny, z którego korzysta ZUS, odrzuci dokumenty, to będą one traktowane tak, jakby w ogóle nie zostały przekazane.


Czas Janosika
Komentarz BOŻENY WIKTOROWSKIEJ


Przez osiem i pół roku płatnicy składek byli skazani na program Płatnik. Tylko z niego mogli przekazywać dokumenty ubezpieczeniowe do ZUS. Monopol jednego słusznego programu skończy się jutro. Tajne do tej pory dane techniczne umożliwiające napisanie programów konkurencyjnych do programu Prokomu staną się informacją publiczną. Programiści z różnych firm będą mogli przygotować własne programy pocztowe. Jednak nie wiadomo, kiedy takie oprogramowanie będzie dostępne. Najbardziej zaawansowane są prace nad programem Janosik, którego autorzy procesowali się przez wiele lat z ZUS. Obecnie proponują, żeby nowe oprogramowanie było częścią pakietu programów dla księgowych. Tylko w ten sposób małe firmy wygrają konkurencję z programem Płatnik, który nadal będzie udostępniany bezpłatnie.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy. Menedżer w Departamencie Doradztwa Podatkowego Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK