| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Waluty do przeliczenia

Waluty do przeliczenia

Polski przedsiębiorca może rozliczać się w walucie obcej, jeśli posiada wymagane przez prawo dewizowe zezwolenie.

Często spotyka się umowy zakładające płatność w wa- lutach obcych. Joanna Kołakowska, prawnik w Kancelarii Nowakowski i Wspólnicy, wyjaśnia, że w art. 358 kodeksu cywilnego wyrażona jest zasada walutowości, zgodnie z którą, z zastrzeżeniem wyjątków określonych w ustawie, w Polsce zobowiązania pieniężne mogą być wyrażane tylko w złotych.

- Mając na uwadze tę zasadę, w kwestii dokonywania obrotu walutami obcymi na terenie kraju odwołać się należy do ustawy Prawo dewizowe, która w art. 9 pkt 15 wskazuje, że niezbędne jest posiadanie zezwolenia dewizowego na dokonywanie w Polsce między rezydentami rozliczeń w walutach obcych, z wyjątkiem rozliczeń między osobami fizycznymi, o ile nie mają one związku z prowadzeniem działalności - mówi Joanna Kołakowska.

Dodaje, że w rozporządzeniu ministra finansów z 3 września 2002 r. w sprawie ogólnych zezwoleń dewizowych, odstąpiono jednak, w zakresie określonym w tym rozporządzeniu, od ograniczeń ustawowych w dokonywaniu obrotu wartościami dewizowymi w kraju. Przykładowo zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli jedną ze stron rozliczenia jest konsument.

- Od 1 maja 2004 r. podatnicy mają powszechne prawo wystawiania faktur w walutach obcych - mówi Joanna Kołakowska.

Podkreśla, że zgodnie z rozporządzaniem ministra finansów z 25 maja 2005 r. kwoty podatku wykazuje się w złotych bez względu na to, w jakiej walucie określono należność na fakturze.

- Podatnik, chcąc wystawiać faktury w walucie obcej, powinien przyjąć opcję, w której uwzględni przeliczone na złote również wartości netto oraz brutto, gdyż ułatwi to przenoszenie poszczególnych kwot do ewidencji, która musi być sporządzona w złotych, a na podstawie której sporządza się deklarację VAT-7, którą również wypełnia się w walucie polskiej - radzi Joanna Kołakowska.

Zwraca uwagę, że sposób przeliczania kwot określonych w walutach obcych wykazywanych na fakturach określony został w rozporządzeniu ministra finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT.

- Kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez NBP bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury - wyjaśnia rozmówczyni.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK