| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Doradcy mogą stracić prawo wykonywania zawodu

Doradcy mogą stracić prawo wykonywania zawodu

Resort finansów przygotował projekt małej nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym. Zmiany dotyczą około 80 proc. doradców podatkowych w Polsce.

Ministerstwo Finansów opublikowało wczoraj projekt zmian w ustawie o doradztwie podatkowym, czyli tzw. małą nowelizację. Zmiany wynikają z wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który 22 maja uznał, że niektóre przepisy ustawy zostały znowelizowane w 2004 roku niezgodnie z procedurą legislacyjną (sygn. K 42/05). Trybunał nakazał więc ustawodawcy w ciągu sześciu miesięcy wprowadzić te przepisy zgodnie z zasadami określonymi w konstytucji.

Chodzi o przepis, który określa, że czynnością doradztwa podatkowego jest prowadzenie ksiąg i ewidencji podatkowych, a także o przepis, na mocy którego doradcy podatkowi mogą wykonywać zawód samodzielnie (jako osoba fizyczna prowadząca działalność we własnym imieniu i na własny rachunek) lub w spółce niemającej osobowości prawnej. Dla doradców są to kluczowe przepisy pozwalające prowadzić działalność doradczą.

- Konieczność wprowadzenia tej zmiany dotyczy doradców podatkowych, którzy prowadzą działalność na własne nazwisko oraz w formie spółek, np. cywilnych. Szacujemy, że zmiany dotyczą 70-80 proc. czynnych doradców podatkowych - powiedział Gazecie Prawnej Zbigniew Maciej Szymik, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

Przypomnijmy, w Polsce jest ok. 10 tys. doradców podatkowych.

Jeśli więc do 5 grudnia Sejm nie zdąży uchwalić projektu ustawy, doradcy - jak czytamy w uzasadnieniu - straciliby prawo do prowadzenia ksiąg i ewidencji podatkowych. Nie mogliby również prowadzić własnych firm lub uczestniczyć w spółkach.

Projekt zmian zakłada także uchylenie przepisów, na mocy których osoby usługowo prowadzące księgi rachunkowe miały prawo do wykonywania niektórych czynności doradztwa podatkowego. Zmiana ta wynika z faktu przeniesienia tych uprawnień do ustawy o rachunkowości. Projekt zmian w ustawie o rachunkowości przyjął przedwczoraj rząd.

 

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Celej

Ekspert Equity Investments S.A., kontroler finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK