| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak rozliczyć pracownika. Zeznanie PIT - 40

Jak rozliczyć pracownika. Zeznanie PIT - 40

Początek roku to tradycyjnie już czas, kiedy podatnicy zaczynają myśleć o złożeniu rocznego zeznania podatkowego. Niestety nie zawsze wiedzą, jak się do tego zabrać. Tymczasem w określonych sytuacjach podatnik może wyręczyć się płatnikiem, który obliczy podatek i wypełni formularz za niego. Z możliwości tej korzystają najczęściej pracownicy, którzy do dokonania rocznego obliczenia podatku zobowiązują swoich pracodawców.

Obliczoną przez odjęcie od podatku dochodowego składki na ubezpieczenie zdrowotne różnicę należy zaokrąglić do pełnych dziesiątek groszy. Dopiero po dokonaniu tej operacji znamy podatek należny do zapłacenia. Nie jest to jeszcze koniec wyliczeń. Dopiero teraz można porównać otrzymaną wartość z sumą zaliczek pobranych przez płatnika w ciągu roku podatkowego. Może to spowodować obowiązek zapłaty podatku. Jeśli zaś okaże się, że suma zaliczek jest wyższa niż podatek należny, wówczas różnica będzie stanowiła nadpłatę podatku, a pracodawca będzie zobowiązany do jej zwrotu.
Jak obliczyć należny podatek
Dokonując rocznego obliczenia podatku przez płatnika mogą zaistnieć dwie sytuacje. Może się okazać, że płatnik obowiązany jest do dopłaty należnego podatku albo że wystąpiła nadpłata podatku podlegająca zwrotowi.
Sytuacja, kiedy płatnik będzie musiał dokonać dopłaty do podatku należnego, ma miejsce w przypadku, gdy zaliczki potrącone w ciągu roku podatkowego okażą się mniejsze niż kwota podatku należnego. Natomiast odwrotna sytuacja, czyli taka, kiedy płatnik może uzyskać nadpłatę podatku, będzie miała miejsce wtedy, gdy zaliczki potrącone w ciągu roku podatkowego okażą się wyższe niż kwota należnego podatku.
Jak łatwo się domyślić, pracodawca nie będzie obciążony obowiązkiem dopłaty do należnego podatku zamiast pracownika, bo i tak dopłata nastąpi z wynagrodzenia pracownika. Ustawodawca zadbał o odpowiednie rozwiązanie. Przewidział, że jeżeli w wyniku sporządzonego przez płatnika rozliczenia podatku okaże się, że do podatku należnego trzeba dopłacić, wówczas płatnik dokonuje potrącenia tej kwoty z wynagrodzenia pracownika za marzec lub na wniosek pracownika za kwiecień. Jeżeli podatnikiem jest emeryt lub rencista, pracodawca zawsze potrąca odpowiednią kwotę z wynagrodzenia za kwiecień (tu wniosek nie jest potrzebny). Sytuacja nie jest już tak jasna i prosta, jeżeli pracownik kończy pracę u danego pracodawcy w miesiącach wcześniejszych niż marzec czy kwiecień (czyli w styczniu bądź w lutym). W tych przypadkach należy dokonać potrącenia różnicy między podatkiem należnym a pobranym z ostatniej wypłaty pracownika-podatnika. W jaki sposób należna dopłata do podatku wpływa na rachunek urzędu skarbowego? Okazuje się, że kwoty, które płatnik pobierze z wynagrodzenia podatnika, pracodawca odprowadza na rachunek urzędu skarbowego właściwego ze względu na siedzibę płatnika wraz z zaliczkami na podatek dochodowy za poszczególne miesiące. Kwoty wpłacane w ramach zaliczek płatnik wykazuje w formularzu PIT-4.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK