| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Koszty podatkowe w 2005 roku

Koszty podatkowe w 2005 roku

PRZYKŁAD
Spółka, w której nie funkcjonuje fundusz socjalny, z okazji świąt przekazała wszystkim pracownikom paczki o wartości 200 zł.
W tym przypadku wydatki na zakup paczek będą stanowiły koszt podatkowy pracodawcy jako wydatek związany z zatrudnianiem pracowników. Jednak wartość paczek będzie opodatkowanym przychodem podatnika. Zwolnieniu od podatku podlegają bowiem jedynie świadczenia rzeczowe sfinansowane ze środków funduszu socjalnego (a nie bezpośrednio ze środków przedsiębiorstwa).
Paczki i bony a składki na ubezpieczenia społeczne
Analizując, które z rodzajów świadczeń rzeczowych są najkorzystniejsze z punktu widzenia minimalizowania obciążeń publicznoprawnych, należy także wziąć pod uwagę uregulowania dotyczące ubezpieczeń społecznych. W tym przypadku ważny jest przede wszystkim jeden przepis rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. nr 161, poz. 1106 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2004 r. nr 243, poz. 2434).
Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 19 tego rozporządzenia, podstawy wymiaru składek nie stanowią świadczenia finansowane ze środków przeznaczonych na cele socjalne w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
Oznacza to, że zarówno od bonów towarowych, jak i wartości paczek świątecznych sfinansowanych z funduszu socjalnego nie nalicza się składek na ubezpieczenia społeczne.
PLUSY I MINUSY
+Przekazanie bonów finansowanych z funduszu socjalnego nie wiąże się z koniecznością naliczenia składek na ubezpieczenia społeczne.
Podlegają one opodatkowaniu u pracownika.
Leasing operacyjny samochodów
Leasing operacyjny jest bardzo często wykorzystywaną możliwością nabywania przez podatników środków trwałych.
Co prawda praktyka pokazuje, że jest on zwykle nieco droższy niż zakup na raty, ale ma inne korzystniejsze w stosunku do kredytu bankowego cechy. Przede wszystkim kryteria zdolności kredytowej stawiane przez firmy leasingowe są łatwiejsze do spełnienia niż wymogi banków. Poza tym firma może już w momencie zawarcia umowy zaliczyć do kosztów dość znaczne kwoty, co w pewnych przypadkach może być korzystne z punktu widzenia planowania podatkowego.
Definicje samochodu osobowego
Na potrzeby podatku dochodowego:
Jest to każdy samochód, który nie posiada homologacji producenta lub importera wymaganej dla samochodów innych niż osobowe oraz którego dopuszczalna ładowność nie przekracza 500 kilogramów.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Ludwiczak

Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK