| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Koszty podatkowe w 2005 roku

Koszty podatkowe w 2005 roku

Wyrok NSA z 12 grudnia 2002 r., sygn. akt I SA/Wr 1822/2000, niepublikowany
Zakup odzieży przez osoby prowadzące działalność gospodarczą
Podobne do zaprezentowanych zasady obowiązują w przypadku zakupu odzieży przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą. Także w tym przypadku wydatki na stroje reprezentacyjne nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, mimo iż pośrednio mogą mieć wpływ na postrzeganie firmy i wysokość zawieranych kontraktów.
Co na to sąd?
Obowiązujące bowiem zasady życia społecznego wymagają, aby osoby prowadzące swoje interesy w ramach działalności gospodarczej posiadały schludny wygląd, podobnie zresztą jak osoby zatrudnione w innych zawodach, np. lekarze, nauczyciele, urzędnicy. Uzyskiwanie przychodów w ramach działalności gospodarczej nie jest zatem uzależnione od rodzaju noszonej odzieży, gdyż schludny wygląd niezbędny jest dla wykonywania wielu zawodów poza sferą działalności gospodarczej. Prowadzi to do wniosku, że wydatek danej osoby fizycznej na zakup odpowiedniej odzieży osobistej nie może być uznany za koszt uzyskania przychodu z działalności gospodarczej, gdyż jego poniesienie uwarunkowane jest głównie innymi względami, aniżeli uzyskiwanie przychodu z tej działalności.
Wyrok NSA z 9 lutego 1999 r., sygn. akt I SA/Wr 714/97, Serwis Podatkowy z 2001 r. nr 5, str. 24
Jak przyspieszyć amortyzację
Zdecydowana większość podatników stara się w taki sposób wykorzystywać możliwości wynikające z prawa podatkowego, aby wykazywać jak najwyższe koszty (co oczywiście wpływa na zmniejszenie podstawy opodatkowania i zmniejszenie płaconych w danym okresie podatków).
Z tego faktu wynika dążenie do jak najszybszego zamortyzowania użytkowanych środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Przeważnie takie postępowanie jest najkorzystniejsze z ekonomicznego punktu widzenia – odsuwa bowiem na następne lata zapłatę podatku. Skrócenie okresu amortyzacji możemy uzyskać w różny sposób. Najważniejsze z nich to:
• podwyższanie stawek wynikających z wykazu przy zastosowaniu liniowej metody amortyzacji (np. budynki używane w warunkach pogorszonych i złych),
• skrócenie okresu amortyzacji ze względu na ulepszenie środków trwałych lub dlatego, że zostały one nabyte jako używane – również przy zastosowaniu metody liniowej,
• zastosowanie degresywnej metody amortyzacji – możliwe tylko w stosunku do niektórych środków trwałych,

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK