| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Koszty podatkowe w 2005 roku

Koszty podatkowe w 2005 roku

Pewnych problemów interpretacyjnych dostarcza sposób określenia amortyzacji w drugim roku użytkowania środka trwałego. Artykuł 16k u.p.d.o.p. stanowi bowiem, że w następnym roku podatkowym podatnicy dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej, zgodnie z art. 16k ust. 1 lub z art. 16i u.p.d.o.p. Odwołanie się do art. 16i u.p.d.o.p. nie stwarza problemów – w artykule tym określona została liniowa metoda amortyzacji. Mnożymy więc odpowiednią stawkę (ewentualnie podwyższoną zgodnie z możliwościami, jakie daje ten przepis) przez wartość początkową i otrzymujemy wysokość rocznego odpisu amortyzacyjnego.
Problem stanowi natomiast interpretacja odwołania do art. 16k ust. 1 u.p.d.o.p. Przepis ten definiuje bowiem degresywną metodę amortyzacji przy zastosowaniu współczynnika nie wyższego niż 2,0. Zgodnie z pierwszym zdaniem tego przepisu: odpisów amortyzacyjnych można dokonywać od wartości początkowej maszyn i urządzeń zaliczonych do grupy 3–6 i 8 klasyfikacji oraz środków transportu, z wyjątkiem samochodów osobowych (...) w pierwszym podatkowym roku ich używania przy zastosowaniu stawek podanych w wykazie stawek amortyzacyjnych podwyższonych (...) o współczynnik nie wyższy niż 2,0, a w następnych latach podatkowych od ich wartości początkowej pomniejszonej o dotychczasowe odpisy amortyzacyjne, ustalonej na początek kolejnych lat ich używania.
Istota problemu sprowadza się do odpowiedzi na pytanie, jak ustalić wysokość odpisu metodą degresywną w drugim roku użytkowania fabrycznie nowego środka trwałego, w stosunku do którego skorzystaliśmy z preferencyjnego odpisu. A mianowicie – czy odpis ten należy liczyć od wartości początkowej środka trwałego czy też od wartości początkowej pomniejszonej o preferencyjny odpis w pierwszym roku użytkowania?
Co na to urząd?
Z treści pisma wynika, iż w prowadzonym przedsiębiorstwie w listopadzie 2003 r. zostały oddane do użytkowania fabrycznie nowe środki trwałe zaliczone do grupy 4 i 6 KŚT. Odpisy amortyzacyjne od tych środków w pierwszym roku ich używania zostały naliczone według zasady określonej w art. 22k ust. 4 u.p.d.o.f., czyli w wysokości 30% ich wartości początkowej. W kolejnym, drugim roku ich używania zastosowana została metoda degresywna amortyzacji, zaś podstawa naliczania odpisów amortyzacyjnych dla tych środków została ustalona od wartości początkowej, nie pomniejszonej o 30% odpis amortyzacyjny dokonany w pierwszym roku ich amortyzacji. Odnosząc się do wątpliwości zawartej w zapytaniu tutejszy organ podatkowy wyjaśnia:

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK