| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Piekarz z Legnicy nie ewidencjonował obrotu

Piekarz z Legnicy nie ewidencjonował obrotu

Zaległość podatkowa piekarza z Legnicy to 157 tys. zł, z czego 8 tys. zł to zobowiązanie VAT. Reszta długu to skutek nieewidencjonowania przychodów.


Ministerstwo Finansów opublikowało wyjaśnienie dotyczące sytuacji podatkowej piekarza z Legnicy, Waldemara Gronowskiego. Zdaniem resortu publikowane informacje są krzywdzące dla fiskusa. Sam podatnik twierdzi, że przekazywał nieodpłatnie pieczywo instytucjom zajmującym się działalnością charytatywną, natomiast restrykcyjność działań administracji skarbowej doprowadziła do upadku jego przedsiębiorstwa. MF uważa, że to nieprawda.

Zdaniem resortu istota problemu dotyczy nieewidencjonowanej sprzedaży wyrobów piekarniczych, a nie opodatkowania podatkiem od towaru i usług darowizn na rzecz instytucji charytatywnych. Służby skarbowe nie negowały faktu przekazywania darowizn (pomimo braku dokumentów świadczących o dokonaniu darowizny na podstawie wyliczonej szacunkowo wielkości zwrotów pieczywa oszacowały możliwą wielkość darowizny), kwestionowały zaś rzetelność wykazanej produkcji i sprzedaży pieczywa.

Ogółem stwierdzona zaległość podatkowa (tj. z tytułu VAT i podatku dochodowego) wyniosła ok. 157 tys. zł, z czego jedynie ok. 8 tys. zł to zobowiązanie wynikające z opodatkowania VAT darowizn. Zatem zobowiązania wynikają głównie z niezaewidencjonowania przychodów ze sprzedaży.

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Pasierbek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK