| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zwrot akcyzy jest zwolniony z podatku

Zwrot akcyzy jest zwolniony z podatku

Ustawa o zwrocie akcyzy od aut sprowadzonych z zagranicy została przyjęta przez rząd. Zdaniem Ministerstwa Finansów ustawa ta pozwoli m.in. na zwolnienie z PIT otrzymywanych zwrotów. Eksperci uważają, że nadpłaty podatku były i nadal są zwolnione z podatku dochodowego.

- Nie zmienia to jednak sytuacji podatników. Z samych przepisów ustawy o PIT wynika, że zwróconych podatków nie zalicza się do przychodów opodatkowanych PIT, natomiast oprocentowanie otrzymane w związku ze zwrotem nadpłaconych należności jest na mocy tej ustawy zwolnione z podatku - podkreśla Ewelina Nowakowska.

Adam Allen, menedżer w Ernst & Young, dodaje, że jedynie wtedy, gdy podatnik prowadzący działalność zaliczył uprzednio zapłaconą akcyzę do kosztów, wówczas otrzymany zwrot wraz z oprocentowaniem będzie dla niego przychodem do opodatkowania.

Marcin Zimny, prawnik z CMS Cameron McKenna, uważa, że kwota zwróconej akcyzy od samochodów nie powinna podlegać opodatkowaniu PIT. Przychodami podlegającymi opodatkowaniu, co do zasady, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika pieniądze i wartości pieniężne.

- Może istnieć obawa, że organy podatkowe na podstawie tego przepisu będą chciały opodatkować taki zwrot. Jednak w przypadku przychodów z działalności gospodarczej ustawa o PIT wskazuje, że do przychodów opodatkowanych nie zalicza się zwróconych, umorzonych lub zaniechanych podatków i opłat stanowiących dochody budżetu państwa albo budżetów jednostek samorządowych, nie zaliczonych do kosztów - stwierdza Marcin Zimny.

Według naszego rozmówcy w konsekwencji, o ile podatnik prowadzący działalność nie zaliczył uprzednio zapłaconej akcyzy do kosztów prowadzonej działalności, zwrot akcyzy nie będzie stanowił dla niego przychodu podlegającego opodatkowaniu. Jeżeli zaliczył wcześniej zapłaconą akcyzę do kosztów uzyskania, to teraz będzie musiał opodatkować kwotę zwracanej akcyzy, ale i tak operacja taka powinna być dla niego neutralna podatkowo.

- W przypadku podatników nieprowadzących działalności kwota zwróconej akcyzy nie powinna stanowić przychodu, gdyż w ich przypadku trudno mówić, że coś otrzymali. Uzyskana przez nich kwota jest zwrotem środków pieniężnych, które zostały od nich wcześniej pobrane niezgodnie z przepisami - argumentuje prawnik z CMS Cameron McKenna.

Dodaje, że teraz zwrot akcyzy nie powoduje żadnego przysporzenia majątkowego po ich stronie. Należy podkreślić, że podatnicy nieprowadzący działalności nie mają możliwości zaliczania zapłaconej akcyzy do kosztów.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Rozliczanie zwrotu akcyzy od samochodów

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Mazurkiewicz

Partner – Senior Executive Search Consultant HRK S.A. /IRC Global Executive Search PartnersPosiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, m.in. w branży finansowej i branży doradztwa personalnego. W latach 1998-2004 pracował dla szwajcarskich firm ubezpieczeniowych, m.in. na stanowiskach dyrektora regionalnego oraz dyrektora ds. rozwoju i szkoleń. Jako dyrektor departamentu szkoleń w dużej międzynarodowej organizacji stworzył i rozwinął system szkoleń dla kilku tysięcy przedstawicieli handlowych. Certyfikowany trener Insights Discovery. W swojej pracy zawodowej przeprowadził ponad 150 warsztatów z zakresu komunikacji, zarządzania, negocjacji i technik sprzedaży. W 2006 roku został partnerem zarządzającym HRK Financial Markets w HRK S.A. gdzie stworzył od podstaw zespół specjalizujący się w projektach rekrutacyjnych skierowanych do instytucji finansowych ze szczególnym uwzględnieniem rynku kapitałowego, od tego czasu miał okazję pracować dla ponad 120 klientów. Obecnie w HRK pozyskuje kandydatów na wysokie stanowiska dla wielu renomowanych instytucji finansowych i korporacji międzynarodowych oraz koordynuje realizację procesów rekrutacyjnych na stanowiska menedżerskie i eksperckie w obszarach: Banking & Insurance, Leasing & Financial Services, Legal & Profesional Services, FINANCE, SSC, BPO, HR, FMCG, RETAIL. Odpowiada za relacje z międzynarodową siecią IRC Global Executive Search Partners, nadzoruje Marketing, PR i innowacje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK