| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Założenie profilu informacyjnego korzystne dla płatnika

IFK poleca: Założenie profilu informacyjnego korzystne dla płatnika

Płatnicy składek mają obowiązek do 31 grudnia 2015 r. założenia profilu informacyjnego na PUE. Obowiązek ten wynika z wprowadzenia od 2016 r. e-zwolnień lekarskich. Podstawową korzyścią dla płatnika składek, który będzie miał profil na PUE, jest otrzymanie elektronicznej wiadomości o wystawieniu pracownikowi e-ZLA niezwłocznie po tym fakcie. Równocześnie samo zwolnienie (elektroniczny dokument) zostanie wysłane do skrzynki odbiorczej na profilu informacyjnym.

W dotychczasowej skrzynce odbiorczej płatnika przewidywane jest wydzielenie miejsca, w którym widoczne będą elektroniczne dokumenty zaświadczeń lekarskich wysłane na jego profil. Zapewniona zostanie opcja eksportu e-ZLA w formacie XML lub CSV.

Dokument elektroniczny otrzymany na profilu będzie podstawą do ustalenia uprawnień i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego. Znacznie ułatwi to życie płatnikom składek wypłacającym zasiłki. Wczesne otrzymanie zwolnienia pozwoli bowiem na bieżąco właściwie rozliczyć składki i świadczenia oraz uniknąć wielu korekt dokumentów rozliczeniowych.

Zwolnienia elektroniczne nie wymagają od pracownika ich dostarczania pracodawcy. Zniknie więc problem sankcji za opóźnienie. Dzięki temu pracodawca i pracownik unikną również ewentualnych obniżeń zasiłków.

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Dokument e-ZLA umożliwia pracodawcy szybszą kontrolę poprawności wykorzystywania zwolnienia lekarskiego przez pracownika. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku krótkich zwolnień, które są często dostarczane już po upływie czasu, na który były wystawione.

Na profilu płatnika na PUE zostanie dodana zakładka, w której będą widoczne dane o zwolnieniach ubezpieczonych. W tym miejscu zostaną umieszczone dodatkowe funkcjonalności umożliwiające np. wypełnienie elektronicznego wniosku do ZUS o kontrolę prawidłowości wystawienia zwolnienia.

Na profil płatnika składek będzie przekazywane również informacja o unieważnieniu błędnego zwolnienia i wystawione poprawne zwolnienie.

Jednak płatnik składek ma z profilu na PUE znacznie większe korzyści:

  • są tam dostępne salda rozliczeń z ZUS,
  • widać zestawienie deklaracji i wpłat za ostatnich 12 miesięcy, łatwo można więc sprawdzić, czy bieżące dokumenty wpłynęły już do ZUS,
  • widać dane płatnika i wszystkich jego ubezpieczonych, tak jak są one zapisane w systemie ZUS - umożliwia to sprawdzenie i ewentualne skorygowanie danych w kartotekach płatnika (np. w systemie kadrowo-księgowym).
  • w zakładce Korespondencja można sprawdzić, czy ZUS wysyłał jakieś pisma, np. zawiadomienie o błędach w dokumentach.

Dla małych firm (do 100 ubezpieczonych) najważniejszy jest jednak dostęp do e-Płatnika.

Zobacz więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK