| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ustawa o podatku bankowym ma wejść życie 1 lutego 2016 r.

Ustawa o podatku bankowym ma wejść życie 1 lutego 2016 r.

W Sejmie trwają prace nad złożonym przez posłów PiS projektem ustawy o tzw. podatku bankowym. Podatek ten ma przynieść wpływy do budżetu w wysokości kilku mld złotych rocznie. Nowy podatek ma zacząć obowiązywać od lutego 2016 r.

Przed świętami Bożego Narodzenia projekt ustawy po pierwszym czytaniu pozytywnie zaopiniowała komisja finansów. Przyjęto jednocześnie poprawki posłów PiS, które zrównują stawkę podatku dla banków i ubezpieczycieli oraz obejmują podatkiem także firmy pożyczkowe.

W trakcie dyskusji na posiedzeniu komisji rozważano m.in. propozycje Polskiej Izby Ubezpieczeń, aby obniżyć proponowaną stawkę podatku dla ubezpieczycieli tak, żeby była ona równa stawce podatku dla banków. Ostatecznie tak się stało - posłowie przyjęli poprawkę, zgodnie z którą tę stawkę obniżono z 0,6 proc. do 0,39 proc. Zaakceptowano też poprawkę, zgodnie z którą obniżono z 4 mld zł do 2 mld zł wolną od podatku podstawę opodatkowania dla ubezpieczycieli.

Podatek bankowy uderzy w klientów banków

Komisja przyjęła ponadto poprawkę do projektu, która włącza firmy pożyczkowe do grona płatników nowej daniny. Wartość aktywów wolnych od podatku w tym przypadku ma wynosić 200 mln zł.

Zgodnie z projektem ustawy o tzw. podatku bankowym stawka podatku w przypadku banków ma wynosić 0,0325 proc. podstawy opodatkowania w skali miesiąca, czyli 0,39 w skali roku od aktywów. Podatek ma obowiązywać już od lutego 2016 roku.

VAT 2015/2016 – bieżące problemy i zmiany

Zdaniem Związku Banków Polskich, podatek bankowy uderzy w klientów banków. "Jak wyliczają niektórzy eksperci, w przypadku kredytu mieszkaniowego, jeżeli do tego dołożymy 0,39 proc., wieloletni kredyt mieszkaniowy zaczyna być droższy o kilkadziesiąt punktów bazowych, a kilkadziesiąt punktów bazowych przez 15, 20 czy 30 lat od kwoty 250 tys. zł czy 300 tys. zł to (...) kilkadziesiąt do stu kilkudziesięciu złotych więcej (raty) miesięcznie" - powiedział w grudniu na konferencji prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz.

Rząd odpiera zarzuty. Premier Beata Szydło mówiła w grudniu w TVN24, że sektor bankowy w Polsce w 70 procentach stanowią banki zagraniczne, "które mają swoje siedziby poza granicami Polski", a dziś sektor ten nie płaci podatku. Podkreśliła jednocześnie, że podatek bankowy jest "podatkiem stosowanym w większości krajów europejskich".

"Uderzamy w korporacje finansowe, bo dzisiaj Polacy mają najdroższe opłaty bankowe, najdroższe marże, usługi bankowe są jednymi z najdroższych w Europie" - dodała.

Podatek od aktywów banków, SKOK-ów i zakładów ubezpieczeń od 1 lutego 2016 r.

Zaznaczyła, że opodatkowanie sektora finansowego jest potrzebne, by można było realizować projekty prospołeczne rządu takie jak: 500 zł na dziecko, obniżenie wieku emerytalnego, czy zwiększenie kwoty wolnej od podatku, bo Polacy w porównaniu do innych pracowników Unii Europejskiej zarabiają najmniej. (PAP)

luo/ mok/

Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

S-NET

Główne dziedziny działalności przedsiębiorstwa to dostawa nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla biznesu i ISP; integracja rozwiązań IT takich jak: serwery, sprzęt telekomunikacyjny,​ ​sprzęt​ ​sieciowy,​ ​outsorcing​ ​IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK